Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Spravodajský web Meduza, ktorý je kritický voči vojne na Ukrajine, je podľa ruských úradov nežiaduci a predstavuje hrozbu
26.1.2023 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady označili nezávislú spravodajskú webstránku Meduza za nežiaducu organizáciu. Je to najnovší krok štátnych orgánov zo série opatrení proti skupinám a publikáciám, ktoré sú kritické voči Rusku.

Nariadenie ruskej generálnej prokuratúry uvádza, že aktivity Meduzy, ktorá sídli v Lotyšsku, „predstavujú hrozbu pre základy ústavného poriadku a národnej bezpečnosti Ruskej federácie“.

Viac o téme: Vojna na UkrajineMédium je kritické voči ruskej vojne na Ukrajine. Rozhodnutie sa týka konkrétne organizácie Medusa Project, ktorá je vydavateľom Meduzy.

Meduza už je pritom označená za zahraničného agenta, čo oslabuje jej dôveryhodnosť, a musí sa takto označovať v textoch, ktoré zverejňuje. Na základe zákona z roku 2015 Rusi s väzbami na zahraničné organizácie označené za nežiaduce čelia pokutám a väzeniu.

Obvinili aj vydavateľa MediazonyVo štvrtok tiež vydavateľa webu Mediazona, ktorý informuje o právnom systéme a presadzovaní práva, Pjotra Verzilova obvinili v neprítomnosti zo šírenia falošných a očierňujúcich informácií o ruskej armáde.

Verzilova obvinili pre príspevky na sociálnych sieťach o meste Buča pri Kyjive, kde po stiahnutí sa ruských vojakov našli stovky zabitých civilistov.

Ruský vyšetrovací výbor podľa štátnej tlačovej agentúry Tass vyhlásil, že Verzilov „vytvoril skutočnú hrozbu vytvorenia falošného názoru medzi občanmi o cieľoch a zámeroch špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine“.

Sacharovovo centrum musí prečÚrady v Moskve vo štvrtok zas nariadili ľudskoprávnemu Sacharovovmu centru, aby vyprázdnilo priestory, v ktorých sa nachádza.

Vysťahovanie súvisí s decembrovým rozšírením zákona o zahraničných agentoch, ktorý zakazuje štátnu podporu organizáciám označeným ako agenti.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, web Mediazona, web Meduza
Zdroj: Webnoviny.sk - Spravodajský web Meduza, ktorý je kritický voči vojne na Ukrajine, je podľa ruských úradov nežiaduci a predstavuje hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia