Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Sociálna poisťovňa zavádza generálny pardon pre dlžníkov
31.1.2023 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 31. januára 2023, 14:43
Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné.

Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka. Na zaplatenie celej istiny tak budú mať dlžníci Sociálnej poisťovne sedem mesiacov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. februára tohto roka.

Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR Petra Hajšelová (Sme rodina) ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb.

Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

„Týka sa to všetkých dlhov, ktoré vznikli do leta minulého roka, kedy sme stanovili dátum, aby nebolo možné po schválení generálneho pardonu špekulovať," povedal po rokovaní vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Na rozdiel od minulosti bude podľa neho generálny pardon trvať oveľa dlhšie obdobie, a to sedem mesiacov.

„Nikto sa nemusí báť, bude mať dostatok času na to, aby si dal dokopy všetky podklady a v prípade, že chce využiť generálny pardon, tak ho bude môcť využiť," dodal minister práce.

Viac k témam: Dlžníci, Generálny pardon, Novela zákona o sociálnom poistení
Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa zavádza generálny pardon pre dlžníkov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia