Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Nezamestnanosť klesá v každom kraji, slovenský trh práce má však podľa Krajniaka iné problémy (video)
20.3.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 20. marca, 14:45
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa vo februári tohto roka medzimesačne znížila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,76 percenta. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Nezamestnanosť klesáPodiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, vo februári medzimesačne klesol o 0,04 percentuálneho bodu na 4,40 percenta.

Nezamestnanosť klesá v každom kraji na Slovensku, aj v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji," povedal. Vzhľadom na nástup sezónnych prác očakáva, že nezamestnanosť na Slovensku bude ďalej klesať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Aktívne opatrenia zaberajúOd leta 2021 do februára tohto roka klesol počet dlhodobo nezamestnaných o 23-tisíc. „Od momentu, keď to kvôli pandémii stúplo až na 97-tisíc ľudí, sme sa teraz dostali na 73,8 tisíca ľudí," povedal Krajniak.

Podľa neho to svedčí o tom, že aktívne opatrenia na trhu práce zaberajú. Znížil sa aj počet uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov. Na začiatku pandémie bolo v tomto veku nezamestnaných takmer 62-tisíc osôb, v súčasnosti ide podľa ministra o približne 40-tisíc ľudí.

Pokles o tretinuJe to pokles o tretinu, čo je veľmi výrazný pokles," povedal. Úrady práce pritom k 20. marcu evidujú takmer 80-tisíc voľných pracovných miest.

Problém slovenského trhu práce nie je v tom, že by sme mali nedostatok voľných pracovných miest, ale máme problém v tom, ako čo najviac týchto pracovných miest obsadiť," tvrdí minister práce.

Zdvíha varovný prstTrh práce podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však podľa neho môže zmeniť už počas nastupujúcej jari, kedy by sa jej negatívne dopady mohli ďalej prehlbovať a do evidencie úradov práce by sa postupne mohli začať dostávať prepustení na prelome rokov. Varovný prst podľa neho zdvíha aj stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike.

„Ten zvyšuje riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce," dodal analytik.

Viac k témam: Minister práce a sociálnych vecí, Nezamestnanosť, Samosprávne kraje, Trh práce, Voľné pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Nezamestnanosť klesá v každom kraji, slovenský trh práce má však podľa Krajniaka iné problémy (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia