Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Meteorológovia vydali výstrahy pred vetrom na celom území Slovenska, pre tri okresy platí 3. stupeň
27.3.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 27. marca, 13:28 
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred vetrom pre celé územie Slovenska. Tretí stupeň výstrahy pred silným vetrom vydal pre okresy Poprad, Brezno a Liptovský Mikuláš a platiť má od pondelka 15:00 do utorka do 4:00.

Horám sa radšej vyhnite

Zvlášť intenzívne sa rozfúka po 15.00. Rýchlosť vetra v polohách nad 1 500 metrov nad morom môže podľa meteorológov ojedinele v nárazoch atakovať okolo 160 až 180 kilometrov za hodinu. Jeho priemerná rýchlosť by mala dosahovať 110 až 120 kilometrov za hodinu, teda silu mohutnej víchrice až orkánu.

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, ako je turistika či horolezectvo.Na západe výstraha druhého stupňaVýstraha druhého stupňa bude platiť od pondelka od 10:00 do 21:00 pre okresy západného Slovenska - Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Nitra, Galanta, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda a Komárno. Od popoludnia do utorka do 3:00 vydali meteorológia výstrahu aj pre južné okresy východného Slovenska.

Potulky v TatráchOjedinele sa očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť okolo 16 m/s (60 km/h) alebo krátkodobo rýchlosť 23 - 26 m/s (85 - 95 km/h). Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Potulkám v Tatrách by sa v pondelok popoludní mali turisti vyhnúť. Odporúča to Správa Tatranského národného parku na sociálnej sieti.Viac k témam: Počasie, Výstraha pred silným vetrom
Zdroj: SITA.sk - Meteorológovia vydali výstrahy pred vetrom na celom území Slovenska, pre tri okresy platí 3. stupeň © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia