Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Personálne zemetrasenie a nástup „blízkych“ ľudí, prvé kroky šéfa ÚVO podľa mimovládok vzbudzujú obavy
29.3.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 29. marca 2023, 13:36
Nový predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič začal svoje pôsobenie neodôvodneným personálnym zemetrasením. V spoločnom vyhlásení to konštatujú Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu.

Ako uvádzajú mimovládne organizácie, jeho prvé kroky v úrade v nich vzbudzujú obavy. Upozorňujú, že nový šéf zrealizoval krátko po nástupe do funkcie rad personálnych výmen.

Pracovníci dosadení bez výberového konaniaOd decembra nastúpilo až 17 nových riadiacich pracovníkov, pričom väčšina pozícií bola obsadená bez výberového konania," uvádzajú mimovládky s tým, že výmena nastala na všetkých kľúčových postoch.

Kubovič tiež podľa nich zrušil poverenie pre riaditeľa Inštitútu pre verejné obstarávanie. Zmeny pritom majú pokračovať, podľa vyjadrenia úradu napríklad zvažuje odchod riaditeľ odboru informačných a komunikačných technológií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu situáciu preskúmali. Zistili, že viaceré dôležité pozície predseda obsadil známymi ľuďmi, väčšinou bývalými kolegami z čias jeho prvého pôsobenia v ÚVO.

Chce zabezpečiť bývalých kolegov?Pri niektorých personálnych nomináciách je sporná ich kvalita, vo viacerých prípadoch je zase otázne dodržanie štátnozamestnaneckého zákona. Je podozrenie, že výmeny sledujú cieľ, zabezpečiť ľudí blízkych súčasnej vládnej garnitúre v závere jej pôsobenia," poukazujú mimovládky.

Takúto personálnu politiku pritom považujú za nežiadúcu. Je podľa nich v priamom rozpore s myšlienkou budovania profesionálnej štátnej správy. Obdobné zásadné personálne obmeny by sa mali diať len v mimoriadnych prípadoch, na základe podrobného a presvedčivého zdôvodnenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Zároveň vždy iba prostredníctvom transparentných výberových konaní, v ktorých budú môcť reálne súťažiť relevantní záujemcovia a nepôjde len o formálne naplnenie zákona o štátnej službe.

Podľa úradu nešlo o výmenu veľkého rozsahuÚVO vo svojej reakcii potvrdil, že jeho predseda po nástupe realizoval na niektorých postoch personálne zmeny. Konkrétne išlo o riaditeľa kancelárie predsedu úradu, generálneho tajomníka služobného úradu, riaditeľa tlačového odboru, riaditeľa kancelárie GTSÚ, riaditeľa odboru projektov, riaditeľa odboru dohľadu, riaditeľa odboru správy a prevádzky a riaditeľa odboru stálych pracovísk.

„Zastávame názor, že realizovaná výmena vedúcich štátnych zamestnancov nebola veľkého rozsahu. ÚVO má aktuálne 14 riaditeľov odborov a 41 vedúcich oddelení. K výmene došlo len na 6 riaditeľských pozíciách, 1 riaditeľské miesto bolo doobsadené a výmena bola realizovaná na poste GTSÚ," spresnil riaditeľ odboru komunikácie a protokolu Jozef Gabík. Ako dodal, v porovnateľnom období predchádzajúci predseda ÚVO vymenil 14 vedúcich štátnych zamestnancov.

Podpredsedovi Jaroslavovi Lexovi predseda zrušil poverenie na riadenie Inštitútu verejného obstarávania z dôvodu nezákonného stavu v kontexte zákona o štátnej službe a možného konfliktu záujmu. Odchod zvažuje riaditeľ IKT, podľa Gabíka však ide o jeho vlastnú iniciatívu a ak sa rozhodne na pozícii ostať, predseda jeho výmenu aktuálne neplánuje.

„Zmeny na ostatných vedúcich pozíciách vyplývajú z bežného chodu inštitúcie a z realizovanej organizačnej zmeny," uzavrel.

Viac k témam: Mimovládne organizácie, Personálne zmeny, Štátna správa
Zdroj: SITA.sk - Personálne zemetrasenie a nástup „blízkych“ ľudí, prvé kroky šéfa ÚVO podľa mimovládok vzbudzujú obavy © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia