Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov
27.5.2023 (SITA.sk) -Sumy stravného pre zamestnancov sa od 1. júna tohto roka zvýšia. Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov na 5,48 eura. Vyplýva to z opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ceny jedál vzrástliMinisterstvo tým reaguje na rastúce ceny v reštauračnom stravovaní vplyvom inflácie. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Ceny jedál podľa rezortu vzrástli v januári o sedem percent oproti základni, ktorú ministerstvo naposledy použilo na určenie sumy stravného.

Tým bola splnená zákonná podmienka pre zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

Stravné a pracovná cestaPríslušným opatrením sa suma stravného od 1. júna zvyšuje pri trvaní pracovnej cesty od 5 hodín až 12 hodín zo 6,80 eura na 7,30 eura. Ak pracovná cesta trvá 12 hodín až 18 hodín, pôjde o nárast z 10,10 eura na 10,90 eura a nad 18 hodín trvania z 15,30 eura na 16,40 eura.

Minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % zo sumy stravného pre pracovné cesty v trvaní 5 až 12 hodín.

Pri sume stravného 7,30 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura. Zákonník práce určuje iba minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.

Viac k témam: Gastrolístky, Inflácia, Inflácia na Slovensku, Minimálna hodnota stravného lístka, Stravné lístky, Suma stravného
Zdroj: SITA.sk - Minimálna hodnota stravného lístka stúpne takmer o 40 centov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia