Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Dovolenky nad rámec sú jedným z najžiadanejších benefitov. V ktorých oblastiach ich zamestnávatelia poskytujú najčastejšie?
22.7.2023 (SITA.sk) - Dni dovolenky nad rámec zákona sú jedným z najžiadanejších benefitov a práve v letnom období zamestnancov najviac tešia. Analýza portálov Platy.sk a Platy.cz ukázala, v akých odvetviach ju poskytujú firmy zamestnancom na Slovensku najčastejšie a porovnala, ako sú na tom naši susedia z Česka, kde je tento benefit rozšírenejší. Informovala o tom spoločnosť Profesia, ktorá tieto portály prevádzkuje.

Trinásty najčastejší benefitNa základe dát z portálu Platy.sk dovolenky nad rámec zákona reálne majú zamestnanci na Slovensku k dispozícii len v 15 percentách firiem a je to až trinásty najčastejšie poskytovaný benefit. V Českej republike poskytuje možnosť využiť dovolenku navyše takmer 32 percent spoločností a podľa údajov z portálu Platy.cz je to siedmy najčastejší benefit.

Top 10 oblastí, v ktorých firmy najčastejšie poskytujú dovolenku nad rámec zákona, sú v oboch krajinách podobné. U nás sú na čele rebríčka spoločnosti, ktoré pôsobia v sektore bankovníctva a peňažníctva, kde ide až o takmer polovicu firiem, konkrétne 47 percent.

V Česku vedú poradie firmy pôsobiace v oblasti poisťovníctva, 51 percent z nich má medzi benefitmi práve dovolenku navyše. Takmer rovnaký výsledok má u našich susedov aj sektor bankovníctva.

Prvenstvo Bratislavského krajaNajväčšia vzorka respondentov bola v prípade oboch krajín z IT sektora, na Slovensku si užijú voľné dni navyše v 27 percentách firiem, u susedov v 37 percentách. Naopak, veľmi zriedkavo poskytujú u nás aj v Česku dovolenkové dni navyše svojim zamestnancom hotely, reštaurácie či bary a tiež spoločnosti pôsobiace v poľnohospodárstve.

Jediným krajom, v ktorom na Slovensku poskytuje dovolenku nad rámec zákona viac ako 20 percent spoločností, ktoré tam pôsobia, je podľa dát z portálu Platy.sk Bratislavský kraj. Konkrétne v našom hlavnom meste je to čosi vyše 22 percent firiem.

Porovnanie s ČeskomKeď to porovnáme s českou metropolou, tam tento žiadaný benefit môžu využiť zamestnanci tretiny spoločností. V Karlovarskom kraji, kde je v Česku najnižší podiel firiem, ktoré ponúkajú extra dovolenkové dni, je percento stále vyššie ako v Bratislavskom kraji.

Dovolenka navyše však nie je jediným možným spôsobom, ako poskytnúť zamestnancom viac dní voľna. Ďalšou možnosťou sú aj voľné dni, ktoré sú hradené vo výške napr. 80 percent mzdy.

Viac k témam: Analýza, Bankovníctvo, Benefity, Dovolenky, Sociálne, Zamestnanci
Zdroj: SITA.sk - Dovolenky nad rámec sú jedným z najžiadanejších benefitov. V ktorých oblastiach ich zamestnávatelia poskytujú najčastejšie? © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia