Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá
25.7.2023 (SITA.sk) - Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil svoju prognózu rastu globálnej ekonomiky napriek tomu, že zotavenie Číny sa spomaľuje.

Fond očakáva, že svetové hospodárstvo v tomto roku posilní o tri percentá. Ide o zlepšenie predpovede o 0,2 percentuálneho bodu v porovnaní s aprílovou predikciou, ktorá rátala so zväčšením globálnej ekonomiky o 2,8 percenta.

Predpoveď pre rok 2024 MMF nezmenil a odhaduje globálny rast o tri percentá.

Postupné zotavovanie hospodárstva„Globálne hospodárstvo sa naďalej postupne zotavuje z pandémie a ruskej invázie na Ukrajinu,“ povedal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

Ekonomika USA, ktorá je najväčšia na svete, by podľa prognózy fondu mala v tomto roku posilniť o 1,8 percenta a v budúcom o jedno percento.

Hrubý domáci produkt Číny podľa MMF sa v tomto roku zväčší o 5,2 percenta, ale v budúcom roku sa tempo jeho rastu spomalí na 4,5 percenta.

Predpoveď pre Nemecko nepotešíPredpoveď vývoja nemeckej ekonomiky, ako jedinej v rámci veľkých európskych ekonomík, MMF zhoršil. Fond predpovedá, že nemecké hospodárstvo sa v tomto roku zmenší o 0,3 percenta.

Znamenalo by to o 0,2 percentuálneho bodu silnejší pokles, ako MMF očakával v apríli. Dôvodom zhoršenia vývoja nemeckého hospodárstva je slabšia produkcia priemyslu, uviedol Medzinárodný menový fond.

Viac k témam: Ekonomický rast, globálny rast, Hospodársky rast
Zdroj: SITA.sk - Medzinárodný menový fond zlepšil svoju predpoveď, svetové hospodárstvo má napriek Číne posilniť o tri percentá © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia