Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Chorvátsko sa dohodlo s Ukrajinou a umožní export obilia cez prístavy na Dunaji a v Jadranskom mori
31.7.2023 (SITA.sk) - Ukrajina a Chorvátsko sa dohodli na možnosti využitia chorvátskych prístavov na Dunaji a v Jadranskom mori na export ukrajinského obilia.

Ako referuje web news.sky.com, uviedol to ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po pondelňajšom rokovaní so svojím chorvátskym náprotivkom.

V reakcii na odstúpenie Ruska od čiernomorskej obilnej dohody Chorvátsko rozšírilo ponuku využiť jeho železničnú sieť a prístavy pozdĺž Jadranského mora ako alternatívne trasy na prepravu ukrajinského obilia.

Rusko výrazne poškodilo globálnu potravinovú bezpečnosť, keď pred dvomi týždňami oznámilo, že odstupuje od čiernomorskej obilnej dohody umožňujúcej vývoz potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Túto dohodu v júli 2022 sprostredkovali Turecko a Organizácia Spojených národov. Ukrajina je jedným z najväčších exportérov obilia na svete.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, obilie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Chorvátsko sa dohodlo s Ukrajinou a umožní export obilia cez prístavy na Dunaji a v Jadranskom mori © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia