Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Sociálna poisťovňa od septembra prestane rodičom vyplácať jednu z dávok
9.8.2023 (SITA.sk) - Poistencom, ktorí ešte poberajú pandemické ošetrovné (OČR), prestane Sociálna poisťovňa od 1. septembra tohto roka túto dávku vyplácať. Od začiatku budúceho mesiaca tak bude poisťovňa poskytovať OČR v rozsahu maximálne 14 dní pri jednej potrebe ošetrovania, resp. starostlivosti.

Pri každej potrebe ošetrovania, resp. starostlivosti sa bude posudzovať nárok na dávku nanovo, teda sa ruší reťazenie OČR uplatňované pri pandemickom ošetrovnom. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Nové tlačivoSúčasne sa už nebudú používať tlačivá s názvom Žiadosť o ošetrovné - nárok uplatnený počas krízovej situácie a Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné na účely výplaty ošetrovného počas krízovej situácie.

Nárok na ošetrovné pri chorobe člena rodiny alebo pri starostlivosti o dieťa z dôvodu, že má nariadené karanténne opatrenie či izoláciu alebo že osoba, ktorá sa inak o dieťa stará ochorela, budú potvrdzovať lekári na origináli tlačiva Žiadosť o ošetrovné.

Na situáciu, kedy poistenec potrebuje poskytovať starostlivosť dieťaťu z dôvodu, že detské jasle, materská škola a škola, ktorú dieťa navštevuje, sú uzatvorené rozhodnutím príslušného orgánu, pripravuje Sociálna poisťovňa nové tlačivo, ktoré vyplní rodič a dá ho potvrdiť príslušnému zariadeniu. V tomto prípade už nebudú pediatri potvrdzovať tlačivo Žiadosť o ošetrovné.

Pandemickú OČR zaviedli v marci 2020Ukončením uplatňovania ustanovení o pandemickom ošetrovnom sa školám a zariadeniam sociálnych služieb končí povinnosť zasielať zoznamy neprítomných žiakov a klientov. Zoznamy naposledy zašlú za júl tohto roka v auguste tohto roka.

Ak sa poistencovi pandemické ošetrovné do 31. augusta tohto roka v súvislosti s aktuálnou potrebou ošetrovania alebo starostlivosti poskytovalo menej ako 14 dní, Sociálna poisťovňa neukončí jeho výplatu 31. augusta, ale až uplynutím štrnásteho dňa potreby ošetrovania, resp. starostlivosti.

Pandemickú OČR vláda zaviedla koncom marca 2020. Táto dávka sa počas pandémie vyplácala celé obdobie starostlivosti o dieťa počas uzatvorenia škôlok a škôl, ak išlo o dieťa do 11 rokov veku. Ošetrovné tak rodičom Sociálna poisťovňa poskytovala za všetky dni počas uzatvorenia školských a predškolských zariadení, teda nie iba za 14 kalendárnych dní.

Viac k témam: OČR, Ošetrovné, Pandemická OČR
Zdroj: SITA.sk - Sociálna poisťovňa od septembra prestane rodičom vyplácať jednu z dávok © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia