Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Nástup Ódorovej vlády spomalil uplatňovanie pravidla 1in-2out, zvýšené náklady dosahujú vyše 18 miliónov eur
15.8.2023 (SITA.sk) - Nástup vlády odborníkov spomalil uplatňovanie pravidla 1in-2out v slovenskej legislatíve. To stanovuje, že každé prijaté nariadenie, vyhláška alebo zákon, ktoré so sebou prinesú zvýšené náklady pre podnikateľov, musia byť sprevádzané aj zmenou, ktorá pre nich zabezpečí úsporu v dvojnásobnej výške.

Zmenu spôsobila výmena vládyUvedené hodnoty sleduje Ministerstvo hospodárstva SR na virtuálnom účte regulácií s vplyvom na podnikateľské prostredie, ktorý aktualizuje na mesačnej báze. Ten uvádza dve hodnoty, sumu, o ktorú sa zvýšili náklady a hodnotu, o ktorú naopak výdavky klesli.

Výmena vlády pritom spôsobila, že oba údaje sa už niekoľko mesiacov takmer nemenia. Aktuálne tak pravidlo ušetrilo pre podnikateľov na Slovensku mierne nad 120 mil. eur. Zvýšené náklady v rámci mechanizmu dosahujú k 1. augustu takmer 18,7 mil. eur. Výraznejšie sa neposunuli od mája tohto roka.

Zbierka zákonovÚčet zahŕňa všetky ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Obsahuje len tie právne predpisy, na ktoré sa uvedené pravidlo vzťahuje, majú ukončený legislatívny proces a boli vyhlásené v Zbierke zákonov.

Každé nariadenie, vyhláška alebo zákon musia myslieť na to, že ak zaťažia podnikateľské prostredie jedným eurom, musia inde urobiť úľavy vo výške dvoch eur. Zároveň platí, že ak by úrad nezvládol vykompenzovať novú zaťaž v tomto roku, musí bilanciu vylepšiť v budúcom.

Aktualizáciu jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov schválila vláda začiatkom mája 2021. V prvej fáze bola primárne zameraná na zavedenie princípov 1in-1out a 1in-2out.

Viac k témam: 1in-1out, 1in-2out, Legislatíva, Podnikateľské prostredie, pravidlo 1 in - 2 out, Vyhláška, Zbierka zákonov
Zdroj: SITA.sk - Nástup Ódorovej vlády spomalil uplatňovanie pravidla 1in-2out, zvýšené náklady dosahujú vyše 18 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia