Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Zamestnanosť na Slovensku medziročne stúpla, rýchly odhad ukázal prekvapivé čísla
15.8.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 15. augusta, 13:05
V apríli až júni tohto roka sa zamestnanosť na Slovensku medziročne zvýšila o 0,1 percenta. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, zamestnanosť v druhom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov dosiahla 2 milióny 432-tisíc osôb.

Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť medziročne vzrástla o 0,2 percenta, oproti prvému štvrťroku tohto roka zostala na rovnakej úrovni.

Stabilný trh práceAnalytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš tvrdí, že zverejnené údaje naznačujú naďalej stabilný a odolný trh práce. „Zamestnanosť na rozdiel od prvého kvartálu stagnovala, keďže pomalý hospodársky rast nevytváral dostatočný tlak na väčšiu tvorbu nových pracovných miest," uviedol analytik VÚB banky Michal Lehuta.

Mesačné dáta za vybrané odvetvia súkromného sektora podľa neho hovoria o tom, že tam zamestnanosť rástla len minimálne. Už za júl Sociálna poisťovňa dokonca hlási o čosi menej zamestnaneckých vzťahov ako vlani.

Slabá dynamika rastuZa posledný rok trh práce podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) prešľapuje na mieste. Stále pretrváva opatrnosť firiem pri naberaní nových pracovníkov. Naďalej sa zamestnanosť znižuje v priemysle, na druhej strane stále existuje dopyt po pracovnej sile v službách, kde zamestnanosť rastie hlavne v reštauračných službách, ubytovaní a v odvetví informačných a komunikačných technológií.

U zamestnávateľov sa stále udržuje optimizmus ohľadom vytvárania pracovných miezd, aj keď očakávania sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku mierne zhoršili. Na začiatku tretieho štvrťroka sa však pomer pozitívnych a negatívnych očakávaní vyrovnal. Pravdepodobne tak slabá dynamika rastu zamestnanosti bude pokračovať aj v nasledujúcom období," dodali analytici NBS.

Rýchly odhad zamestnanosti štatistici na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnia a zverejnia 5. septembra tohto roka.

Viac k témam: analytici, Štatistiky, Trh práce, Zamestnanosť
Zdroj: SITA.sk - Zamestnanosť na Slovensku medziročne stúpla, rýchly odhad ukázal prekvapivé čísla © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia