Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ostatné športy

Slovenská „káštvorka“ bude po 28 rokoch chýbať na olympiáde, nezvládla semifinálovú jazdu na MS
27.8.2023 (SITA.sk) - Po dlhých 28 rokov nebude mať Slovensko svoj štvorkajak pod piatimi kruhmi. Doteraz naposledy slovenská „káštvorka" chýbala na OH ešte v Atlante 1996 a už je jasné, že sa nepredstaví ani v Paríži 2024.

Nezvládnutá semifinálová jazdaKvarteto Denis Myšák, Samuel Baláž, Csaba Zalka a Adam Botek totiž na majstrovstvách sveta v nemeckom Duisburgu, nepostúpilo do A-finále a v celkovej klasifikácii obsadilo až 12. priečku. Na olympijskú miestenku potrebovali skončiť v Top 7 v redukovanom poradí z európskych posádok. Všetci členovia lode vrátane trénera len ťažko hľadali slová. Miešala sa v nich únava či sklamanie.

Uvedomujem si, že olympiáda je v tejto disciplíne nemožná. Skôr ma však teraz mrzí semifinálová jazda, ktorá nebola zvládnutá. To je také, keď niekto sa na to pripravuje a má to presne naplánované, ako to má byť, no potom to športovci nie sú schopní zvládnuť. Potom to dopadne takýmto zlým predstavením," hovoril kouč K4M Andrej Wiebauer vo videu na facebooku Šport v RTVS.

Nevedeli šetriť silyMal som v sebe trochu takú nevyplnenú dieru a dúfal som, že už o necelý rok tam budeme a to sa nestalo," poznamenal Csaba Zalka a Adam Botek pokračoval: „Rozjazda sa nám šla dobre, ale v semifinále nám to nesadlo. Nevedeli sme si v strede oddýchnuť tak, aby sme sa v závere posunuli vpred. Je mi to dosť ľúto, pretože brána sa nám zavrela."

Podľa Samuela Baláža bolo semifinále v Duisburgu ťažké. „Zbytočne sme sa v nej vytrápili a nemal som z jazdy pocit, ako v rozjazde, že by som vedel šetriť sily. Stálo nás to veľa, šli sme nízkou rýchlosťou a na záver nám to neostalo," zhodnotil.

Ťažko sa hodnotilo aj Denisovi Myšákovi: „Asi sme mali len na toto. Keďže sme z tejto jazdy nevedeli postúpiť, tak, bohužiaľ, asi nepatríme do finále. Každý sa chce dostať na olympiádu a medaila je bonus k tomu. Chcel som sa tam opäť dostať, sme teda s chalanmi sklamaní, pretože nemáme druhú šancu sa tam prebojovať. Musíme to predýchať."

Neuspel ani ženský štvorkajakSlovenská „káštvorka" má za sebou šesť účastí na OH bez prerušenia, pričom získala dvakrát striebro (Peking 2008 a Rio de Janeiro 2016) a dvakrát bronz (Atény 2004 a Tokio 2020). Spoločným menovateľom všetkých medailových lodí bol Erik Vlček, ktorý je stále aktívny športovec, no nefiguruje v posádke K4M. Spolu s Adamom Botekom štartuje v K2 na 500 m a v sobotu popoludní ich čaká semifinále. V Duisburgu sa v tejto kategórii bojuje o olympijské miestenky pre šesť lodí.

Na OH 2024 sa nepredstaví ani slovenský štvorkajak žien, keďže Katarína Pecsuková, Réka Bugárová, Bianka Sidová a Mariana Petrušová nepostúpili ani do B-finále.

Viac k témam: K2, kajakári, kvalifikácia, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, štvorkajak
Zdroj: SITA.sk - Slovenská „káštvorka“ bude po 28 rokoch chýbať na olympiáde, nezvládla semifinálovú jazdu na MS © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia