Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Putin a Si Ťin-pching sa dohodli na koordinácii zahraničnej politiky, čínsky prezident sľúbil aj väčšiu otvorenosť trhu
18.10.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 18. októbra, 12:24
Vodcovia Ruska a Číny sa v stredu stretli v Pekingu a vyzvali na úzku koordináciu zahraničnej politiky, keďže narastajú obavy z údajných konfliktov so Západom v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a čoraz častejším čínskym ohrozovaním Taiwanu.

Úzka koordinácia zahraničnej politikyVladimir Putin a Si Ťin-pching diskutovali o obchode a 10. výročí iniciatívy Nová hodvábna cesta.

V súčasných zložitých podmienkach je obzvlášť potrebná úzka koordinácia zahraničnej politiky,“ uviedol Putin vo svojom úvodnom prejave. „Takže čo sa týka bilaterálnych vzťahov, postupujeme veľmi sebavedomo,“ dodal s tým, že rusko-čínsky obchod je v tomto roku na ceste k prekonaniu rekordných 200 miliárd dolárov.

Prístup čínskeho trhuČína je kľúčovým odberateľom ruskej ropy a zemného plynu a poskytuje Moskve ekonomické záchranné lano v čase západných sankcií uvalených po tom, ako Moskva rozpútala vojnu na Ukrajine.

Čínsky prezident Si Ťin-pching zároveň prisľúbil lepší prístup na čínsky trh pre medzinárodné firmy a nové financovanie presahujúce 100 miliárd dolárov pre ostatné rozvíjajúce sa ekonomiky. Uviedol to počas otvorenia ekonomického fóra k projektu Novej hodvábnej cesty.

Budovanie elektrární a ciestNa fóre sa zúčastňujú zástupcovia z viac ako 130 prevažne rozvojových krajín vrátane najmenej 20 hláv štátov a predsedov vlád.Peking pomohol vybudovať elektrárne, cesty, železnice a prístavy po celom svete a prehĺbil vzťahy s Afrikou, Áziou, Latinskou Amerikou a Blízkym východom.

Zaťaženie krajínMasívne pôžičky, ktoré financovali projekty, však zaťažili chudobnejšie krajiny veľkými dlhmi, čo v niektorých prípadoch viedlo k tomu, že Čína prevzala kontrolu nad týmito aktívami.

Komplexne odstránime obmedzenia prístupu zahraničných investícií vo výrobnom sektore,“ povedal Si Ťin-pching a dodal, že Čína ďalej otvorí „cezhraničný obchod a investície do služieb a rozšíri prístup na trh pre digitálne produkty“, ako aj vykoná reformy štátnych podnikov a v odvetviach, ako je digitálna ekonomika, právo duševného vlastníctva a vládne obstarávanie.

Viac k témam: Čínsky prezident, Hodvábna cesta, Svetové ekonomické fórum, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Putin a Si Ťin-pching sa dohodli na koordinácii zahraničnej politiky, čínsky prezident sľúbil aj väčšiu otvorenosť trhu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia