Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Ficova vláda viac zdaní nehnuteľnosti, tabak a lieh, upraví daňový bonus na dieťa a pribudne možno aj nová daň
13.11.2023 (SITA.sk) - Vláda Roberta Fica chce zvýšiť daňové zaťaženie občanov. Plánuje zaviesť vyššiu progresivitu pri zdaňovaní príjmov fyzických osôb, upraviť daňový bonus na dieťa, zvýšiť zdanenie nehnuteľností, ako aj zvýšiť dane z tabaku a liehu. Uvádza sa to v programovom vyhlásení, ktoré schválila vláda.

Zvážia aj zavedenie nových daníV oblasti zdanenia príjmov fyzických osôb vláda navrhne zaviesť vyššiu progresivitu úpravou pásiem základu dane bez negatívneho dopadu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a sociálne spravodlivejšie chce nastaviť daňový bonus na dieťa. Vláda tiež navrhne zvýšiť zdanenie nehnuteľnosti zohľadňujúc sociálny štandard obyvateľov bez negatívneho vplyvu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Vlastníkov viacerých nehnuteľností určených na bývanie v prípade druhej a ďalšej takejto nehnuteľnosti chce kabinet zdaniť vo väčšom rozsahu. Zvyšovaním daní z tabaku a liehu plánuje vláda bojovať s negatívnymi externalitami.

Zváži aj zavedenie dane zo sladených nápojov. Kabinet chce tiež zvýšiť význam environmentálneho zdaňovania.

Eliminácia legislatívnych medzierVládny program hovorí aj o zjednodušení platenia daní a odvodov. Vláda plánuje obnoviť reformný zámer zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov tak, aby miestom ich výberu bola finančná správa. Jedným zo základných predpokladov tejto reformy je zavedenie ročného zúčtovania sociálnych odvodov.

Za účelom zlepšenia peňažných tokov, rozvoja podnikateľskej činnosti spoľahlivých hospodárskych subjektov a zvýšenia atraktivity Slovenska pre realizáciu dovozov tovaru z tretích krajín vláda zváži zavedenie samozdanenia pri dovoze tovaru do tuzemska. Vláda sa tiež zaväzuje eliminovať legislatívne medzery umožňujúce agresívne daňové plánovanie a podporujúce škodlivé daňové praktiky.

Viac k témam: Daň z nehnuteľnosti, Daňový bonus, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Premiér Slovenskej republiky, Spotrebná daň z tabaku, zvýšenie dane
Zdroj: SITA.sk - Ficova vláda viac zdaní nehnuteľnosti, tabak a lieh, upraví daňový bonus na dieťa a pribudne možno aj nová daň © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia