Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Každá piata krabička cigariet na Slovensku je bez dane
21.11.2023 (SITA.sk) - Približne za každú 15. cigaretu vyfajčenú na Slovensku sa neodviedla spotrebná daň. Podľa analýzy spoločnosti Nielsen IQ sa objem nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku vrátil na rekordnú úroveň 6,4 %, ktorú dosahoval pred pandémiou COVID-19.

Siahajú po falšovaných cigaretáchPodiel falšovaných produktov dosiahol tento rok historickú úroveň 3,2 %. Lokality s najvyšším podielom nezdanených tabakových výrobkov prekvapivo už nie sú pri ukrajinských hraniciach, ale v Komárne a Piešťanoch, kde podiel nelegálnych tovarov dosiahol 20 %. To znamená, že z každej piatej škatuľky nebola odvedená spotrebná daň.

Rast podielu nezdanených tabakových výrobkov možno podľa analýzy spojiť s citlivosťou Slovákov na celkový rast výdavkov domácností.

Mnohí spotrebitelia preto v snahe ušetriť neváhajú siahnuť po falšovaných cigaretách alebo výrobkoch, za ktoré sa neodviedla spotrebná daň na Slovensku.

Ak by sa odhalený objem produktov bez dane predal v riadnom režime, štát by podľa prepočtov získal do rozpočtu o 70 miliónov eur viac.

Pre bežného Slováka sú lacnejšieRast počtu falšovaných cigariet vo vnútrozemí je však signálom, že kriminálne skupiny si neustále hľadajú dômyselnejšie cesty ako dodať svoj tovar cenovo citlivým Slovákom.

V mestách v blízkosti štátnych hraníc zároveň zaznamenali rastúci dovoz produktov z Ukrajiny, ale aj z Poľska a Česka, kde je spotrebná daň nižšia, a tak sú produkty pre bežného Slováka lacnejšie

Spoločnosť Nielsen IQ analyzuje podiel obalov nezdanených tabakových výrobkov v odpadoch na verejných miestach. Táto metóda sa dlhodobo využíva vo svete a na Slovensku sa tento výskum vykonáva od roku 2011 v 39 mestách všetkých regiónov, s osobitným dôrazom na lokality pri hraniciach.

Zvýšenie spotrebnej dane na tabakVäčšina lokalít, kde bola analýza vykonaná, zaznamenala rast podielu nezdanených produktov, s výnimkou niekoľkých lokalít pri slovensko-ukrajinských hraniciach, kde analytici zaznamenali zníženie.

Vláda Roberta Fica pripravuje ďalšie zvýšenie spotrebnej dane na tabak, a to už od začiatku budúceho roka. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to uviedol predseda poslaneckého klubu strany Smer-SD Ján Richter. Okrem tabaku by mala vláda zvýšiť aj daň z liehu.

„Očakávam, že na decembrovej schôdzi, keď sa bude prijímať štátny rozpočet, pred jeho predložením bude skupina zákonov, ktorá bude definovať odpoveď na tieto otázky," povedal k rokovaniu parlamentu. „Nie sme prví, skoro každá vláda celkom prirodzene siahne do tohto portfólia," dodal.

Viac k témam: Analýza, Dane, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), O 5 minút 12, pandémia Covid-19, Premiér Slovenskej republiky, Spotrebná daň z tabaku, Tabakové výrobky
Zdroj: SITA.sk - Každá piata krabička cigariet na Slovensku je bez dane © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia