Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto)
29.11.2023 (SITA.sk) - aktualizované 29. novembra, 16:13Slovensko bude pokračovať v záväzku vynakladať na obranu dve percentá HDP. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár to zdôraznil v utorok 28. novembra v Bruseli na rokovaní Severoatlantickej rady. Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu zahraničia, slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára s príchodom novej vlády nemení.

Povojnová obnova Ukrajiny"Našou prioritou je rozvíjanie vlastných obranných spôsobilostí, zvlášť v oblasti protivzdušnej obrany. Sme si vedomí, že bez adekvátneho zdrojového krytia nebude nič z toho možné," skonštatoval Blanár.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň rokoval aj so svojím ukrajinským náprotivkom Dmytrom Kulebom. "Slovensko podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach. Ich akákoľvek násilná zmena vytvára medzinárodný precedens, ktorý je pre nás neakceptovateľný," uviedol Blanár.

Doplnil, že Slovensko má záujem o povojnovú obnovu Ukrajiny. Rekonštrukcia vojnou zničeného suseda podľa neho totiž predstavuje pre Slovensko a Ukrajinu veľkú príležitosť pre rozvoj a zintenzívnenie vzťahov. Minister zároveň potvrdil, že Slovensko bude pokračovať v humanitárnej pomoci Ukrajine.

Pre Slovensko je kľúčové pokračovať v posilňovaní kolektívnej obrany. Uviedol po rokovaní Juraj Blanár (Smer-SD). Ako uviedol, Slovensko si bude plniť záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v NATO, a to investovaním do Ozbrojených síl SR, ich zručností a vybavenia, no nie sumou vyššou než sú 2 percentá HDP.

Vzťahy NATO s Čínou a situácia na Balkáne"Zároveň je pre nás dôležité, aby bol náš vzdušný priestor chránený a aby sme mali k dispozícii efektívnu protiraketovú obranu vrátane systémov od spojencov, a to až do doby, kým si zaobstaráme našu vlastnú," doplnil Blanár.

"Na východe Slovenska boli zriadené logistické a opravárenské centrá a hľadáme tiež spôsoby, ako pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov," doplnil Blanár a súčasne pripomenul, že Slovensko podporuje ukrajinskú suverenitu, nezávislosť a teritoriálnu integritu.

Ministri rokovali aj o situácii na západnom Balkáne, o vzťahoch NATO s Čínou či o príprave budúcoročného summitu NATO, keď Aliancia oslávi 75. výročia založenia.

Blanár absolvoval aj viacero bilaterálnych stretnutí. Rokoval s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom a s ministrami Skupiny priateľov Bosny a Hercegoviny. Zoznámil sa aj s viacerými kolegami, ako napríklad s ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom či s tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom.Viac k témam: Európsky samit, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), HDP, Humanitárna pomoc Ukrajine, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ukrajinský minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA.sk - Slovenská politika ohľadom NATO sa podľa Blanára nemení, vyjadril sa aj k dvom percentám HDP na obranu a pomoci Ukrajine (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia