Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Dôvera v slovenskú ekonomiku sa po dvoch negatívnych mesiacoch zlepšila, opačná situácia bola však v stavebníctve
29.11.2023 (SITA.sk) - Dôvera v slovenskú ekonomiku sa medzi podnikateľmi a spotrebiteľmi v novembri medzimesačne zvýšila. Pri raste o 4,3 bodu dosiahol sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu 95,9 bodu.

Zlepšili sa podľa Štatistického úradu SR hodnotenia pri troch z piatich zložiek indikátora, optimistickejší boli podnikatelia v službách a v priemysle, pozitívnejšie naladení boli aj spotrebitelia.

Najhoršie je na tom stavebníctvoOpačná bola situácia v stavebníctve, kde bola nálada v novembri najhoršia od decembra 2021. Hodnotenia sa nezmenili v obchode, ostali na úrovni minulého mesiaca. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada priaznivejšia o 8,3 bodu, za dlhodobým priemerom však naďalej zaostáva, a to o 6,1 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v novembri vzrástol o štyri body na mínus šesť bodov. Vývoj indikátora výrazne ovplyvnil rast očakávanej priemyselnej produkcie. Jej zvýšenie očakávajú najmä v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií.

Narástol indikátor dôvery v službáchSezónne očistený indikátor dôvery v službách v novembri narástol o osem bodov na 9,7 bodu. Nárast zaznamenal dopyt za posledné tri mesiace, aj očakávaný dopyt.

Zvýšenie dopytu zaznamenali najmä podnikatelia v ubytovacích a stravovacích službách, jeho priaznivý vývoj v nasledujúcich troch mesiacoch zas očakávajú v ostatných činnostiach.

Optimizmus slovenských spotrebiteľov narastá, dôvera v slovenskú ekonomiku je najvyššia od marca 2020. Indikátor spotrebiteľskej dôvery dosiahol v novembri mínus 16,3 bodu, oproti minulému mesiacu sa zvýšil o 2,4 bodu. Jeho aktuálna hodnota je o 3,8 bodu nad dlhodobým priemerom.

Vývoj nezamestnanosti vidia priaznivejšieOptimistickejšie boli spotrebitelia naladení pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Priaznivejšie vidia hlavne vývoj nezamestnanosti a tvorbu úspor. Pozitívnejší očakávajú aj vývoj celkovej hospodárskej situácie, ako aj finančnej situácie domácností.

Indikátor dôvery v obchode sa v novembri v porovnaní s októbrom drží na rovnakej úrovni 2,7 bodu. Respondenti síce očakávajú nárast podnikateľských aktivít, zároveň však negatívne hodnotia nárast zásob tovarov.

Najnižšia hodnota od roku 2021Indikátor dôvery v stavebníctve medzimesačne klesol o 3,5 bodu na mínus 14,5 bodu, čo je najnižšia hodnota od decembra 2021. Novembrový pokles ovplyvnili nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok a očakávaného vývoja zamestnanosti.

K poklesu objednávok došlo predovšetkým v podnikoch realizujúcich výstavbu budov a špecializované stavebné práce. Nepriaznivejší vývoj zamestnanosti zas očakávajú najmä podniky uskutočňujúce výstavbu budov a inžinierske stavby.

Viac k témam: Index dôvery spotrebiteľov, Nezamestnanosť, Slovenská ekonomika, Služby, Stavebníctvo
Zdroj: SITA.sk - Dôvera v slovenskú ekonomiku sa po dvoch negatívnych mesiacoch zlepšila, opačná situácia bola však v stavebníctve © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia