Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Príspevok pre RTVS bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu
4.12.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 4. decembra 18:43
Príspevok pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý na pondelkovom rokovaní schválila vláda.

Ozdravovanie verejných financiíNávrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo financií, túto zmenu zdôvodňuje potrebou ozdravovania verejných financií. Vláda tiež schválila, že predmetný návrh zákona bude prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol, že príjmy verejnoprávneho vysielateľa by sa mali v budúcom roku pohybovať približne na úrovni roku 2023, a teda nemali by poklesnúť.

Zároveň zdôraznil, že nedôjde k opätovnému zavedeniu koncesionárskych poplatkov, ktoré boli pred časom zrušené.

Kamenický poznamenal, že na koaličnej rade diskutovali i o tom, že v budúcnosti by mohli RTVS povoliť i vyššie príjmy z reklamy, no to bude ešte predmetom ďalšej debaty.

Nové financovanie schválili v leteNové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu začiatkom leta schválil parlament a podpísala ho prezidentka Zuzana Čaputová.

Odvíja sa od vyprodukovaného HDP a nemal by závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Nárokovateľný príspevok by malo každoročne poskytovať ministerstvo financií.

Jeho výška bola pôvodne stanovená na 0,17 percenta HDP v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.

Príspevok by RTVS mala dostávať do konca januára príslušného kalendárneho roka a je určený na úhradu nákladov a výdavkov na zaistenie hlavnej činnosti verejnoprávneho vysielateľa v danom roku, prípadne nasledujúcich rokoch.

Zrušenie poplatkov bolo chybouUkazuje sa, že zrušenie koncesionárskych poplatkov bolo chybou. Myslí si to poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (PS).

Členov Progresívneho Slovenska (PS) zároveň neprekvapuje, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) využila príležitosť na vytvorenie tlaku na verejnoprávne médiá.

„Je otázne, či RTVS vôbec dokáže pracovať s de facto o tretinu menším rozpočtom. V kontexte vyjadrení vládnych predstaviteľov o rozdelení televízie a rozhlasu a prvých krokoch vlády s cieľom obmedziť prácu médií ako takých, to považujeme za systematický útok na verejnoprávne médiá a ich nezávislosť," tvrdí Jaurová.

Viac k témam: financovanie RTVS, ozdravovanie verejných financií, príspevok pre RTVS, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk - Príspevok pre RTVS bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia