Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Ráznejšie zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku analytik neočakáva, pomenoval však čoraz väčší zásadný problém
23.1.2024 (SITA.sk) - Ekonomika aktuálne vykazuje známky dvojrýchlostnej ekonomiky, čo v plnej miere ukázali aj posledné čísla nezamestnanosti. Dôsledky energetickej krízy brzdia aktivitu časti ekonomiky, ktorá čoraz vo väčšej miere dodáva i nových nezamestnaných. Tvrdí to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Voľné pracovné miestaStále relatívne vysoká zásoba voľných pracovných miest v kombinácii s ekonomickým rastom relatívne náročným na pracovnú silu by však podľa analytika mali brániť masívnemu nárastu miery nezamestnanosti.

„Čoraz väčším problémom pre domáci trh práce bude v nasledujúcich rokoch starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie. Najmä ekonomicky silnejší západ krajiny tak bude i naďalej zápasiť s nedostatkom pracovníkov," upozornil Koršňák.

Ďalší pokles miery nezamestnanosti bude podľa neho spomaľovať i nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie.

Evidencia nezamestnanostiMiera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v decembri minulého roka medzimesačne zvýšila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,08 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je po novom hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,04 percentuálneho bodu, a to na 3,88 percenta.

Napriek miernemu rastu nezamestnanosti zaznamenal rezort práce pokles počtu ľudí bez práce vo veku do 29 rokov. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukazovateľ PDUUkazovateľ PDU dosiahol v poslednom mesiaci vlaňajška druhú najnižšiu hodnotu od januára 2021, odkedy rezort tento údaj eviduje. Pri medziročnom porovnaní PDU klesol o 0,49 percentuálneho bodu.

Znížil sa aj podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku. V decembri minulého roka dosiahol úroveň 4,67 percenta a v porovnaní s decembrom 2022 klesol o 0,19 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačovCelkový počet uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úradoch práce sa medziročne znížil o 8,2 tisíca osôb. V decembri vlaňajška dosiahol takmer 170-tisíc osôb, čo je blízko najnižších úrovní za posledných 23 rokov.

Podobne klesol aj počet disponibilných uchádzačov v produktívnom veku, ktorý sa v decembri minulého roka ustálil na čísle 141,4 tisíca a v porovnaní s decembrom 2022 sa znížil až o 18,8 tisíca osôb.

Ukazovatele nezamestnanosti aj počtu uchádzačov o zamestnanie sa tak naďalej udržiavajú na úrovniach blízkych obdobiu pred pandémiou a dosahujú najnižšie hodnoty za posledné roky.

Viac k témam: Analytik, energetická kríza, Nezamestnanosť, PDU, Voľné pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Ráznejšie zvýšenie nezamestnanosti na Slovensku analytik neočakáva, pomenoval však čoraz väčší zásadný problém © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia