Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Ukrajinská umelkyňa vytvorila na strednej škole v Galante nástennú maľbu, ide o poďakovanie Slovensku za pomoc
5.2.2024 (SITA.sk) - Nástennú maľbu ako symbolické poďakovanie Slovensku za pomoc ukrajinskej komunite vytvorila v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Galante ukrajinská umelkyňa Tetiana Matiikiv.

Prejav vďačnostiJediný spôsob, ako môžem ja ako výtvarníčka vyjadriť svoju vďačnosť, je maľba. Preto vznikol tento mural. Ďakujem za prijatie na Slovensku, za pozornosť a pomoc v najťažších chvíľach života, za pocit bezpečia, za školy a škôlky pre naše deti,“ povedala pri odovzdávaní diela Tetiana Matiikiv.

Podchádza z Kyjeva, ale po začiatku ruskej agresie odišla na Slovensko, v súčasnosti žije v Bratislave. Jej maľba zobrazuje vzdelanie a budúcnosť. Symbolické poďakovanie umeleckým dielom je súčasťou projektu #ĎakujemeSlovensko.

Pomoc pre UkrajincovPredseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič pri prevzatí diela pripomenul, že župy zareagovali hneď po napadnutí Ukrajiny. Pre ľudí, ktorí utekali pred vojnou, poskytovali ubytovanie, stravovanie, zabezpečovali tlmočenie, ale aj bezplatnú prímestskú dopravu.

Aj v priestoroch internátu Strednej odbornej školy technickej v Galante sme vyčlenili takmer 60 miest pre Ukrajinky a Ukrajincov, doteraz ich je tu ubytovaných približne štyridsať,“ povedal Viskupič. Ukrajinskej umelkyni poďakoval za symbolický dar v podobe obrazu.

Iniciatíva #ĎakujemeSlovenskoDúfajme, že sa čo najskôr podarí zabezpečiť mier na Ukrajine a že sa nás študenti čoskoro budú pýtať na to, čo pripomína táto maľba," dodal trnavský vicežupan József Berényi.

Viaceré ukrajinské komunity na Slovensku sa podľa ich zástupkyne Iriny Imas spojili do iniciatívy #ĎakujemeSlovensko a na február pripravili sériu aktivít, ktoré budú poďakovaním slovenskému ľudu za podporu.

Viac k témam: pomoc Ukrajine, predseda Trnavského samosprávneho kraja, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinská umelkyňa
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinská umelkyňa vytvorila na strednej škole v Galante nástennú maľbu, ide o poďakovanie Slovensku za pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia