Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Panama čelí enormnému objemu pašovaných cigariet, štátnej kase to spôsobuje stomiliónové straty
6.2.2024 (SITA.sk) - Panama čelí enormnému objemu pašovaných cigariet. Ročne je do krajiny pašovaných zhruba 1 850 miliónov jednotiek cigariet, čo predstavuje viac ako 15 dvanásťmetrových kontajnerov mesačne, vyplýva zo štúdie spoločnosti Nielsen z roku 2022.

Strata vo výške 300 miliónovNa tejto úrovni predstavuje pašovanie cigariet pre panamskú pokladnicu ročnú stratu na daniach vo výške 300 miliónov dolárov. Mimovládna organizácia Crime Stoppers vyzvala vládu, aby urgentne riešila daný problém, pričom na jeho následky poukázala odhalením stavby z 15 kontajnerov na bulvári Cinta Costera v meste Panama.

„Cigarety sú široko používané na pranie špinavých peňazí prostredníctvom ‚obchodovania‘, čo je pranie špinavých peňazí prostredníctvom obchodu – a môže to byť legálny alebo nelegálny obchod,“ vyjadril sa regionálny šéf Crime Stoppers Alejo Campos. Poukázal pritom na to, že hoci Panama znížila počet fajčiarov na zhruba 150-tisíc, až 92 percent z nich fajčí nelegálne cigarety.

„Z každých 10 ľudí, ktorí fajčia v Paname, deväť fajčí cigaretu, ktorá je nezákonná. To je kontraband so všetkými negatívnymi dôsledkami, ktoré to má na výber daní, verejné zdravie a predovšetkým naše hlavné zameranie: otázku národnej bezpečnosti a obrany,“ doplnil.

Konferencia zmluvných strán„Niečo sa dá urobiť a dá sa to urobiť veľmi prakticky cez dve veci: odhodlanie a politickú prioritu bojovať proti tomu správnym financovaním a správnymi zákonmi. Musíme mať regulácie trhu, ktoré sú rozumné. Ak výrobky zakážete, skončia na čiernom trhu,“ vyjadril sa hlavný viceprezident pre vonkajšie záležitosti spoločnosti Philip Morris International Gregoire Verdeaux, ktorý sa tiež zúčastnil na podujatí v Paname.

Ako príklad uviedol Európu, „kde boli zavedené rozumné predpisy na kontrolu, reguláciu a zdaňovanie alternatívy k cigaretám. Takže fajčiarov nezatláčate do kúta čierneho trhu, ale ponúkate im legálnu cestu von.“ V Paname sa v týchto dňoch koná konferencia zmluvných strán Rámcového dohovoru o kontrole tabaku.

Viac k témam: FCTC Rámcový dohovor o kontrole tabaku, Pašovanie cigariet
Zdroj: SITA.sk - Panama čelí enormnému objemu pašovaných cigariet, štátnej kase to spôsobuje stomiliónové straty © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia