Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Maloobchodné tržby vlani klesli najviac za posledných 14 rokov, podľa analytikov by malo nastať zotavovanie
7.2.2024 (SITA.sk) - V decembri tržby maloobchodu medziročne klesli o 4 percentá. Bol to jedenásty mesiac za sebou, kedy tržby po očistení o infláciu na mesačnej báze boli pod úrovňou minulého roka.

Medziročný pokles tržieb v poslednom mesiaci roka registroval aj veľkoobchod, predaj a oprava motorových vozidiel a ubytovanie. Rast tržieb zaznamenali len reštaurácie a pohostinstvá. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Za celý minulý rok tržby maloobchodu klesli o 4,5 percenta. Po dvoch rokoch mierneho rastu, kedy tržby maloobchodu v prepočte na stále ceny odolali inflácii, v roku 2023 skončili v mínuse.

Dynamickejší prepad v hobymarketochBol to najhorší výsledok maloobchodu od roku 2009, kedy bol prepad tržieb o viac ako 10 percent. Celkovo pokles tržieb pocítili vlani obchodníci v 6 z 9 sledovaných zložiek maloobchodu.

Najvýznamnejší bol pokles tržieb hyper- a supermarketov o 4,7 percenta, a tiež dynamickejší prepad o 14,9 percent v hobymarketoch, predajniach nábytku a elektrotovaru.

Tretím najvýznamnejším poklesom bolo medziročné zníženie tržieb o 5 percent v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom kam patria okrem iného drogérie, lekárne, predajne obuvi či textilu.

Mínusové boli aj e-shopyV mínuse skončili aj e-shopy a zásielkový predaj, v súhrne za celý rok 2023 boli ich tržby nižšie o 5,9 percent. Dvojciferný medziročný pokles evidovali aj špecializované predajne potravín, nápojov a tabaku.

Výraznejšiemu celkovému poklesu odvetvia zabránili o takmer 11 percent vyššie tržby predajní s PC a IKT zariadeniami a mierne vyššie tržby v predajniach zameraných na kultúru a rekreáciu kam patria kníhkupectva, predajne hračiek a športových potrieb.

Odvetviu pomohol aj rast tržieb predajní pohonných hmôt o 30 percent, ktorý bol však ovplyvnený presunom spravodajských jednotiek do tejto zložky odvetvia od začiatku roka 2023.

Spotreba si svoje dno našlaAko povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, spotreba domácnosti už svoje dno našla. Naznačuje to podľa neho rastúca spotrebiteľská dôvera, obnovený rast reálnych miezd, či ustupujúca inflácia.

„Predpokladáme preto, že po silnom prepade tržieb v minulom roku by sme tento rok mohli pozorovať ich postupné zotavovanie. Spotreba domácnosti by mala byť v tomto roku jedným z hlavných motorov ekonomického rastu. V samom úvode roka však tržby najskôr ešte predsa len ostanú pri ľahkom medziročnom poklese," povedal Koršňák.

Domácnosti sa budú cítiť bohatšieAnalytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš očakáva, že maloobchodné tržby sa v aktuálnom roku vrátia postupne do kladných hodnôt, a to najmä v dôsledku nižšej inflácie a obnovenému rastu reálnych miezd.

To podporí aj celkovú spotrebu domácností, ktorá sa podľa Kočiša v tomto roku tiež vráti k reálnemu rastu.

„Domácnosti pocítia pri rastúcich príjmoch nižší tlak na ich domáci rozpočet a budú sa cítiť bohatšie. Na druhej strane bude mať zvýšená ochota domácnosti míňať peniaze proinflačný charakter, čo môže tlačiť na ceny tovarov a služieb," dodal Kočiš.

Viac k témam: analytici, Domácnosti, Inflácia, Maloobchod, maloobchodné tržby, Tržby
Zdroj: SITA.sk - Maloobchodné tržby vlani klesli najviac za posledných 14 rokov, podľa analytikov by malo nastať zotavovanie © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia