Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Riaditeľov knižníc, galérií a múzeí v Trnavskom kraji plošne odvolajú, budú musieť obhájiť svoj mandát
10.2.2024 (SITA.sk) - Zastupiteľstvo Trnavského samosprávneho kraja bude v stredu odvolávať z funkcií 17 riaditeľov svojich kultúrnych inštitúcií. Zároveň rozhodne o vyhlásení výberových konaní na ich miesta. Tie budú otvorené aj pre doterajších riaditeľov, ktorí tak budú mať možnosť obhájiť svoj mandát.

Päťročné funkčné obdobieTrnavský samosprávny kraj ešte v roku 2018 zaviedol systémové opatrenie v podobe päťročného funkčného obdobia riaditeľov v kultúre. Trnavský župan Jozef Viskupič to vtedy vysvetľoval potrebou vytvárať prirodzený tlak na riaditeľov, aby po piatich rokoch museli podať odpočet toho, čo urobili a zároveň ponúkli nové vízie a nápady.

Výberové konania budú podľa dôvodovej správy prebiehať na účasti odbornej verejnosti, zástupcov Úradu Trnavského samosprávneho kraja a komisie pre kultúru, národnostné menšiny a šport. Výberové konanie sa nebude týkať Trnavského osvetového strediska, kde bol riaditeľ Dušan Blahút do funkcie vymenovaný len minulý rok.

Medzi odvolanými budú okrem riaditeľky Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzany Hekel aj riaditeľ Hvezdárne a planetária v Hlohovci Karol Petrík, všetci riaditelia múzeí, galérií a knižníc.

Väčšina si svoje miesto obhájilaPred piatimi rokmi väčšina z odvolaných riaditeľov obhájila svoje pozície, nových riaditeľov malo päť kultúrnych ustanovizní. O uvoľnené miesta po odvolaných riaditeľoch vtedy nebol veľký záujem, v deviatich prípadoch sa prihlásil len jeden uchádzač.

Väčší záujem bol len o riaditeľské kreslo v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici a Západoslovenskom múzeu v Trnave, kde sa hlásili štyria uchádzači.

Princíp päťročného mandátu pre štatutárov kultúrnych inštitúcií už zaviedli aj ďalšie vyššie územné celky a Ministerstvom kultúry SR bol implementovaný aj do legislatívy v podobe novely Zákona o múzeách a galériách a Zákona o kultúrno-osvetovej činnosti.

Viac k témam: Legislatíva, Obhajoba, Zákon o kultúrno-osvetovej činnosti, Zákon o múzeách a galériách, Župan
Zdroj: SITA.sk - Riaditeľov knižníc, galérií a múzeí v Trnavskom kraji plošne odvolajú, budú musieť obhájiť svoj mandát © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia