Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ
24.2.2024 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vystúpil s prejavom na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 v Indii.

Priblížil tak slovenský pohľad na dopady regionálnych kríz, vojen či prírodných faktorov na otvorené a na export orientované ekonomiky.

Budovanie partnerstievMinister zároveň potvrdil záujem vlády Roberta Fica (Smer-SD) budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo Európskej únie.

„Pre menšie štáty, ktorých HDP silne závisí od exportu, je systém medzinárodného obchodu založený na pravidlách a vzájomnom rešpekte kľúčom k rastu a prosperite. Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu," uviedol Blanár vo svojom prejave.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Návšteva a rokovanie Blanára v Indii (fotografie)

Asertivita veľkých ekonomíkSúčasne diskutoval aj o otázkach znižovania rizík s partnermi z Austrálie, Českej republiky, Mexika a Talianska.

Účastníci panelovej diskusie poukázali aj na rastúcu asertivitu veľkých ekonomík, ktoré využívajú protekcionizmus a prístup k dodávateľsko-odberateľským reťazcom na asertívne presadzovanie svojich záujmov a ochranu svojho trhu.

Podľa Blanára je dôležité chrániť globálny voľný obchod, no popri tom presadzovať suverénne národnostné záujmy.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk - Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia