Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Špecializovaný súd uložil vo vydieračskej kauze Babylon dva nepodmienečné tresty za korupciu (video)
29.2.2024 (SITA.sk) -


  • aktualizované 29. februára 2024, 17:57
Dva tresty odňatia slobody za korupciu uložil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku Banská Bystrica na dnešnom pojednávaní v kauze Babylon, týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

Bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírovi A. uložil trest odňatia slobody na päť rokov za zločin podplácania a advokátovi Františkovi P. trest odňatia slobody na 30 mesiacov za prečin podplácania.

Tretí obžalovaný bol oslobodenýAni jeden z obžalovaných nebol na vyhlásení rozsudku prítomný. Obžalovaní Ľubomír A. a advokát František P. síce boli na štvrtkovom pojednávaní, ale na samotné vyhlásenie rozsudku splnomocnili svojich obhajcov a odišli.

Tretí obžalovaný Ľubomír T. bol spod obžaloby úplne oslobodený. Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, lebo sa voči nemu na mieste odvolal prokurátor a rozhodovať tak bude Najvyšší súd SR.

Senát oslobodil všetkých troch obžalovaných spod obžaloby prokurátora pre obzvlášť závažný zločin vydierania a spod obžaloby zo zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, lebo skutky neboli podľa súdu preukázané.

Minimálny stupeň stráženiaZa vinného uznal senát Ľubomíra A. za to, že pre seba a iného žiadal úplatok, čím ako verejný činiteľ spáchal zločin podplácania.

Uložil mu trest odňatia slobody v spodnej hranici trestnej sadzby – päť rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Ďalší trest za prečin podplácania uložil súd obžalovanému Františkovi P. trest odňatia slobody na 30 mesiacov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Škodu si poškodení môžu uplatňovať v civilnom procese.

Závažný zločin vydieraniaProkurátor vo štvrtok, podobne ako v novembri 2022, žiadal vo svojej záverečnej reči uznanie viny pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania.

Súdu pre nich navrhol úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T. a navrhol ich zaradiť do ústavu na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia.

Pre všetkých zároveň prokurátor navrhoval prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad. Dvaja prítomní obžalovaní tvrdili, že sa trestných činov nedopustili a žiadali oslobodenie spod obžaloby.

Záverečné reči„Môj klient nemôže byť odsúdený a musí byť oslobodený spod obžaloby, lebo skutky, ktoré sa mu kladú za vinu, nikdy mu neboli preukázané,“ uviedol v záverečnej reči advokát Ondrej Urban, ktorý obhajuje Ľubomíra A.

Obhajkyne ďalších dvoch obžalovaných rovnako žiadajú oslobodenie svojich klientov spod obžaloby. Na svojej pôvodnej záverečnej reči trvá aj obžalovaný Ľubomír A. s tým, že skutkov z obžaloby sa nedopustil, cíti sa nevinný a žiada oslobodenie spod obžaloby.

Obžalovaný František P. vo svojej záverečnej reči doplnil svoju rozsiahlu záverečnú reč z novembra 2022 a poukázal na nové skutočnosti. Hovoril okrem iného o rozporuplných výpovediach poškodeného podnikateľa Konkoľa.Obrátil sa aj na ESĽPSpomínal tiež možnú nepríslušnosť konania Špecializovanému trestnému súdu, pričom sa v tejto veci obrátil aj na Európsky súd pre ľudské práva, rozhodnutie ešte nemá.

„Skutky, ktoré sa mi kladú za vinu, nielen, že mi neboli preukázané, ale som sa ich ani nedopustil,“ uzavrel František P. svoju reč s tým, že žiada súd o spravodlivé rozhodnutie a oslobodenie spod obžaloby.

Súd následne udelil obžalovaným aj právo záverečného slova, kde opätovne hovorili o svojej nevine a žiadali oslobodenie spod obžaloby. Ešte vo štvrtok by mohol senát vyniesť rozsudok.Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období.

Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným. Pôvodne súd dokazovanie ukončil už v novembri 2022, kedy odzneli aj záverečné reči.

Súd mal v tejto veci pritom už v októbri 2023 vyniesť rozsudok, nakoniec však rozhodol o nutnosti doplniť dokazovanie, ktorého predmetom sú zvukové nahrávky predložené jedným z troch obžalovaných Ľubomírom A.Znalcami skúmané nahrávkyPodľa znalcov z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v Bratislave neboli zistené znaky manipulácie s nahrávkami. Súd preto pripustil ich prehranie v upravenej forme, aby boli zrozumiteľné.

Nahrávky, ktoré znalci skúmali, sa týkajú stretnutí obžalovaného Ľubomíra A. s ďalšími svedkami a tiež s poškodeným podnikateľom, vystupuje v nich aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Nahrávky majú podľa obžalovaného dokazovať, ako prebiehali rokovania a aká bola skutočnosť.

Napriek tomu, že záverečné reči už odzneli v novembri 2022, tieto budú na programe opäť po ukončení doplňujúceho dokazovania.

"Vyložene obchodná činnosť"„Ja som tam žiadne prostriedky nenúkal, bolo to o tom, či sa dá pomôcť, či sa nedá pomôcť, banka, PPA (Pôdohospodárska platobná agentúra) a konsolidovanie vzťahov. Išlo o vnútorné financie Podtatranskej hydiny, aby mal Konkoľ nejaký cashflow, aby mohol ďalej fungovať,“ uviedol k jednej z prehraných nahrávok obžalovaný Ľubomír A.

„Konal som na základe zmluvy o konzultačnej a poradenskej činnosti. Rozhovor bol o tom, ako zákonne pomôcť Konkoľovi. Iniciátorom tejto záležitosti bol pán Makó, ktorý mal kontakty,“ dodal k ďalšej nahrávke obžalovaný s tým, že išlo vyložene o obchodnú činnosť a nešlo o žiadnu korupciu.

Po prehraní nahrávok obhajkyňa obžalovaného Františka P. predložila súdu ešte viacero ďalších návrhov na doplnenie dokazovania. O vypočutie ako svedka Bernarda Slobodníka žiada v rámci doplnenia dokazovania obhajca Ľubomíra A. advokát Ondrej Urban. Dôvodom je podľa neho to, že Slobodník v inej veci vypovedal, že vydierania v kauze Babylon sa mali dopustiť úplne iné, ako obžalované osoby.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.Viac k témam: Akcia „Babylon“, Extrémizmus, Kauza Gorila, Pojednávanie, Súdy, Vydieranie
Zdroj: SITA.sk - Špecializovaný súd uložil vo vydieračskej kauze Babylon dva nepodmienečné tresty za korupciu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia