Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Svet

Európsky parlament vyzýva štáty Únie, aby podporili Ukrajinu potrebnými zbraňami až do víťazstva
29.2.2024 (SITA.sk) - Európsky parlament vo štvrtok prijal rezolúciu, v ktorej vyzýva štáty Európskej únie, aby až "do víťazstva" podporili Ukrajinu zbraňami v potrebnom množstve.

Ako referuje oficiálny web europarlamentu, za prijatie rezolúcie hlasovala drvivá väčšina zákonodarcov - až 451. Proti bolo iba 46 poslancov a 49 sa zdržalo hlasovania.

Ukrajina musí vyhrať vojnuEuroposlanci v texte zdôrazňujú, že hlavným cieľom podpory Ukrajiny by malo byť pomôcť jej vyhrať vojnu, keďže iný výsledok by mohol mať vážne dôsledky, nakoľko iní autoritatívni vládcovia, ktorí uvažujú o použití sily na dosiahnutie svojich cieľov, by mohli byť ovplyvnení výsledkom na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na UkrajineZákonodarcovia zdôrazňujú, že na to, aby bolo víťazstvo Ukrajiny možné, by nemali existovať žiadne "vlastné obmedzenia" vojenskej pomoci pre Ukrajinu a Európsky parlament považuje za potrebné poskytnúť Kyjivu všetko potrebné na opätovné získanie kontroly nad všetkými okupovanými územiami.

Na tento účel vyzvali k väčším investíciám do európskeho obranného priemyslu a rýchlejšej produkcii, aby krajiny EÚ mohli Ukrajine poskytnúť všetko, čo potrebuje, a doplniť svoje zásoby.

Uvádzajú najmä rakety dlhého doletu Taurus a Storm Shadow/SCALP, delostrelectvo a muníciu preň, drony a prostriedky na boj s ruskými bezpilotnými lietadlami.

Výzva smeruje aj do USAKrajiny EÚ a NATO požadujú poskytnutie aspoň 0,25 % svojho HDP ročne na vojenskú podporu Ukrajine.

Poslanci tiež poznamenávajú, že dodávka zbraní od európskych výrobcov pre potreby Ukrajiny by mala byť prioritou pred zmluvami s tretími krajinami.

Okrem toho vyzývajú Snemovňu reprezentantov USA, aby konečne prijala návrh s vojenskou pomocou pre Ukrajinu.

Uznesenie tiež vyzýva na vytvorenie spoľahlivého právneho mechanizmu na využívanie ruských aktív zmrazených v EÚ na obnovu Ukrajiny a pre obete vojny.

"Rusko musí byť povinné zaplatiť reparácie, ktoré mu boli uložené, aby sa zabezpečilo, že podstatným spôsobom prispeje k obnove Ukrajiny," uvádza sa v komuniké.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Európsky parlament vyzýva štáty Únie, aby podporili Ukrajinu potrebnými zbraňami až do víťazstva © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia