Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Automobilové opravovne ministerstva vnútra majú miliónové straty, Šutaj Eštok chce od Mikulca vysvetlenie (foto)
1.3.2024 (SITA.sk) - Ministerstvo vnútra navýši základné imanie svojich automobilových opravovní o dva milióny eur. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

V opačnom prípade by podľa neho podnik už v marci nemal na výplaty pre svojich 350 zamestnancov. Podľa ministra je dôvodom IT divízia podniku, ktorú v roku 2021 zriadil bývalý minister Roman Mikulec.

Mala stratu viac ako milión eurIT divízia len za minulý rok generovala stratu 1,2 milióna eur,“ povedal Šutaj Eštok s tým, že divízia napríklad sídlila v prenajatých priestoroch, kde podľa zmluvy platili 170-tisíc eur ročne bez možnosti vypovedania nájmu. Zároveň minister pripomenul, že v pôsobnosti ministerstva vnútra už dlhé roky funguje príspevková organizácia IVeS (organizácia pre informatiku verejnej správy).

V súčasnosti pôsobia na Slovensku tri štátne ustanovizne – IveS, IT divízia Automobilových opravovní MV SR a. s. a projekt Slovensko IT pod ministerstvom informatizácie," uviedol Šutaj Eštok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Straty v automobilových opravovniach (fotografie)

Podľa vlastných slov bude rokovať s ministrom informatizácie Richardom Rašim o svojej predstave jednej štátnej akciovej spoločnosti, ktorá by mohla mať viacero akcionárov, avšak pracovala by efektívne a mala zmysluplné zákazky.

Mikulec má odpovedať na otázkyPokiaľ ide o situáciu v opravovniach, podľa ministra by mal exminister vnútra Mikulec odpovedať na viaceré otázky. „Vyciciavanie výnosov automobilových opravovaní nezmyselne zriadenou IT divíziou mohlo byť premysleným plánom, ako opravovne dostať ekonomicky na kolená a potom ich skrátka sprivatizovať,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

V tejto súvislosti zároveň nevylúčil ani trestnoprávnu zodpovednosť, pričom doplnil, že postupy bývalých manažérov opravovní preverí Najvyšší kontrolný úrad.

Viac k témam: bývalý minister vnútra, Minister investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Minister vnútra SR
Zdroj: SITA.sk - Automobilové opravovne ministerstva vnútra majú miliónové straty, Šutaj Eštok chce od Mikulca vysvetlenie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia