Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Minister Šutaj Eštok ocenil zrušenie hraničných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom
5.3.2024 (SITA.sk) - Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oceňuje a ďakuje Českej republike a Poľsku za zrušenie kontrol na hraniciach so Slovenskom. Uviedol to počas rokovania Rady pre vnútorné záležitosti štátov Európskej únie v Bruseli.

Kontroly na vnútorných hraniciachAko ďalej povedal, ešte osem členských štátov má aj napriek zníženiu objemu nelegálnej migrácie stále zavedené kontroly na vnútorných hraniciach. To podľa neho podkopáva funkčnosť schengenu.

Ministri členských štátov na stretnutí v Bruseli diskutovali okrem iného aj o aktuálnom stave schengenského priestoru.

Spolupráca medzi EÚ a UkrajinouVýstupy by podľa rezortu vnútra mali viesť ku krokom, ktoré zvýšia bezpečnosť a znížia zneužívanie bezvízového styku s EÚ.

Napomôcť by malo zavedenie systémov vstup/výstup a Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). „Ďakujem Európskej komisii za vypracovanie a predloženie schengenského barometra. Naďalej sa ukazuje, že nelegálna migrácia je hrozbou a musíme dôsledne chrániť naše vonkajšie hranice," skonštatoval Šutaj Eštok.

Minister vnútra tiež zdôraznil význam spolupráce medzi EÚ a Ukrajinou v bezpečnostnej oblasti. Dôležitosť partnerstiev sa podľa neho ukazuje aj v rámci riešenia príčin migrácie. „Spoluprácu v bezpečnostnej oblasti medzi EÚ a Ukrajinou považujem za dôležitú a obojstranne prospešnú,“ dodal Šutaj Eštok.

Viac k témam: Hraničné kontroly, Kontroly na hraniciach, migračná kríza, Migranti, Minister vnútra SR, Schengen
Zdroj: SITA.sk - Minister Šutaj Eštok ocenil zrušenie hraničných kontrol na hraniciach s Poľskom a Českom © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia