Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Úroky zo zmrazených ruských aktív sa majú použiť na financovanie zbraní pre Ukrajinu, čaká sa na súhlas lídrov Únie
19.3.2024 (SITA.sk) - Európska únia smeruje k tomu, že zisky zo zmrazených ruských aktív použije na financovanie zbraní pre Ukrajinu.

Pre ruskú inváziu na Ukrajinu je v EÚ zmrazený majetok ruskej centrálnej banky za zhruba 200 miliárd eur. Podľa odhadov úroky z týchto financií sú v sume tri miliardy eur ročne.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Rusi nebudú šťastní. Objem týchto prostriedkov, tri miliardy ročne, nie je mimoriadny, ale nie je zanedbateľný," povedal v utorok novinárom šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell.

Plán na použitie úrokov na pomoc Ukrajine tento týždeň schválila väčšina ministrov zahraničia štátov EÚ a Borrell dúfa, že ho na samite, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli, odsúhlasia aj lídri EÚ.

Niektorí európski lídri sa vyslovili za to, aby sa úroky zo zmrazených ruských aktív použili na obnovu Ukrajiny, ale Borrell vyjadril presvedčenie, že „najlepšie je zabrániť tomu, aby sa čokoľvek zničilo".

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Úroky zo zmrazených ruských aktív sa majú použiť na financovanie zbraní pre Ukrajinu, čaká sa na súhlas lídrov Únie © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia