Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Verejní obstarávatelia a obstarávatelia majú na výber, či využijú odborných garantov
31.3.2024 (SITA.sk) - Od 31. marca je účinná novela zákona o verejnom obstarávaní umožňujúca dobrovoľné využívanie odborných garantov.

Zmeny v noveleVerejní obstarávatelia a obstarávatelia sa môžu rozhodnúť, či si verejné obstarávanie zabezpečia prostredníctvom osoby so statusom odborného garanta.

„Povinnosť používať odborných garantov v procesoch zadávania nadlimitných a podlimitných zákaziek, ktorá mala pôvodne platiť od 31. marca, sa touto novelou zmenila na ich dobrovoľné využitie,” informoval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Zároveň novela vypustila možnosť zápisu do zoznamu odborných garantov na základe odbornej praxe. Záujemcovia o zápis do zoznamu na základe uznania odbornej praxe mali požiadať úrad o zápis najneskôr do 30. marca.

Zápis do zoznamuZápis do zoznamu odborných garantov na základe žiadosti doručenej po 31. marci bude podľa ÚVO možné uskutočniť výlučne po úspešnom absolvovaní odbornej skúšky.

Uvedené zmeny v zákone o verejnom obstarávaní sú zverejnené ako jeden z viacerých tzv. prílepkov k novele zákona o štátnej podpore nájomného bývania, ktorá nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia.

Poslanci spolu s ňou schválili aj úpravy zákonov o majetku obcí a vyšších územných celkov, o Štátnom fonde rozvoja bývania, či o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Viac k témam: Novela zákona, odborní garanti, Verejné obstarávanie, Zbierka zákonov
Zdroj: SITA.sk - Verejní obstarávatelia a obstarávatelia majú na výber, či využijú odborných garantov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia