Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Ekonomika

Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov
23.4.2024 (SITA.sk) -


  • aktualizované 23. apríla, 11:58
Počet nezamestnaných aj v marci mierne poklesol. Miera nezamestnanosti zostala na rovnakej úrovni ako vo februári, a to 6 %. Odtok uchádzačov o zamestnanie z evidencie naďalej prevyšuje prítok do evidencie, čo spôsobilo rekordne nízky počet ľudí bez práce.

Najväčší nesúlad medzi požadovanými zručnosťami a disponibilnými uchádzačmi bol zaznamenaný v priemysle. Z neho prichádza najviac nových registrácii nezamestnaných, ale je tu aj najväčší počet voľných pracovných pozícií, predovšetkým ako operátor vo výrobe.

Voľné  miesta presiahli hranicu 80-tisícPočet voľných pracovných miest presiahol 88-tisíc. Zároveň druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU) dosiahol v marci 2024 úroveň 3,88 percenta a medziročne klesol až o 0,41 percentuálneho bodu, v porovnaní s februárom o 0,04 percentuálneho bodu.

Nezamestnanosť podľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR medzimesačne klesala v takmer všetkých krajoch. Nárast o štyri stotiny percenta zaznamenal iba Banskobystrický kraj.

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie sa v marci ustálil na 167 493, čo je najnižšia hodnota od decembra 2019. Vo februári a marci klesol počet ľudí bez práce takmer o päť a pol tisíca. Počet nezamestnaných vo veku do 29 rokov bol v marci dokonca najnižší od roku 2012. 

Dobrá správa pre ekonomiku„Takáto mobilizácia nezamestnaných je dobrá správa pre ekonomiku, ktorá pre svoj rast akútne potrebuje pracovnú silu. V poslednej dobe sme spustili, či avizovali spustenie viacerých projektov na podporu zamestnanosti tak, aby sme v hospodárstve maximálne využili domácu pracovnú silu,“ vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov dosiahol v marci úroveň 37 323. Medzimesačne klesol o 718, medziročne o 1 658 osôb. Je to najnižšia evidovaná hodnota od roku 2012, kedy rezort práce začal centrálne sledovať tento údaj.

Známky dvojrýchlostnej ekonomikyV období pred pandémiou sa počet uchádzačov do 29 rokov pohyboval tesne pod 40-tisícovou hranicou. Ekonomika podľa analytika Ľubomíra Koršňáka stále vykazuje známky dvojrýchlostnej ekonomiky.

„Dôsledky energetickej krízy brzdia aktivitu časti ekonomiky, ktorá čoraz vo väčšej miere dodáva i nových nezamestnaných. Tí sa však na úradoch práce zvyčajne dlho neohrejú v priebehu pár týždňov až mesiacov sa im darí nájsť uplatnenie na trhu práce," vyhlásil analytik Koršňák. Relatívne vysoká zásoba voľných pracovných miest v kombinácií s ekonomickým rastom relatívne náročným na pracovnú silu, by podľa neho mali aj naďalej brániť masívnemu nárastu miery nezamestnanosti.

Starnutie populácie„Väčším problémom pre domáci trh práce bude v nasledujúcich rokoch starnutie populácie a postupný pokles ekonomicky aktívnej populácie. Na prelome rokov tento problém zvýraznili masívne odchody do predčasného dôchodku," doplnil Koršňák.

Najmä ekonomicky silnejší západ krajiny tak bude podľa jeho slov naďalej zápasiť s nedostatkom pracovníkov. Ďalší pokles miery nezamestnanosti bude spomaľovať aj nesúlad medzi štruktúrou dopytu po pracovnej sile a jej ponuky, a to či už v smere kvalifikácie, tak v smere regionálnej disproporcie.

Viac k témam: Cudzinci, Miera nezamestnanosti, minister práce, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Nezamestnanosť, Sociálne, Voľné pracovné miesta
Zdroj: SITA.sk - Nezamestnanosť sa blíži k rekordne nízkym číslam, druhý mesiac po sebe rástol aj počet zamestnaných cudzincov © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia