Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová
24.4.2024 (SITA.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu sa budú v stredu zaoberať posúdením návrhu jednotných pravidiel Európskej únie zameraných na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Ako informovala europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), ide o balík legislatívnych predpisov, ktorý bol dohodnutý s Európskou radou začiatkom tohto roka.

Obsahuje šiestu smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí, ku ktorej aktualizácii dochádza po viac ako šiestich rokoch, nariadenie EÚ o jednotnom súbore pravidiel a tiež predpis, ktorý zriaďuje Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Úlohy nového európskeho úraduMedzi úlohy nového európskeho úradu bude patriť napríklad dohľad nad najrizikovejšími finančnými subjektmi, ako aj účinné zabraňovanie akýmkoľvek zlyhaniam v oblasti dohľadu.

Zároveň bude musieť efektívne spolupracovať s príslušnými národnými orgánmi v jednotlivých členských štátoch,“ priblížila Beňová.

Nový súbor pravidiel má umožniť lepší prístup k informáciám o skutočnom vlastníctve, obmedzuje výšku hotovostných transakcií a dáva viac právomocí finančným spravodajským jednotkám.

Definuje príslušné nástroje na analýzu a odhaľovanie podozrivých prípadov prania špinavých peňazí, financovania terorizmu, ako aj pozastavenie súvisiacich finančných operácií,“ dodala europoslankyňa.

Podobné zameranie mal ÚŠPNa Slovensku mal podobné zameranie Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý koalícia Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS zrušila. Jeho spisy prevzali krajské prokuratúry.

Pod Úrad špeciálnej prokuratúry spadali trestné činy terorizmu, extrémizmu, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí či zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Zaoberal sa tiež ekonomickou trestnou činnosťou, korupciou, poškodzovaním finančných záujmov Európskej únie, machináciami pri verejnom obstarávaní a dražbe, úkladnými vraždami a zločineckými skupinami.

Viac k témam: Europoslankyňa, Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Pranie špinavých peňazí
Zdroj: SITA.sk - Europoslanci sa budú zaoberať novou smernicou o boji proti praniu špinavých peňazí, informovala Beňová © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia