Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaSprávy

Slovensko

Policajti zadržali troch mužov, ktorí vybavovali pobyty pre štátnych príslušníkov tretích krajín
30.4.2024 (SITA.sk) - Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii vzniesol obvinenie jednému občanovi Maďarska, jednému štátnemu príslušníkovi Srbska a jednému Slovákovi, za zločin prevádzačstva spáchaný formou spolupáchateľstva v súbehu s prečinom nepriamej korupcie.

Zásahová jednotka riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance trojicu zadržala v pondelok v Bratislave a v Trnave.

Vybavovali najmä Srbov a MacedóncovAko agentúru SITA informovala Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru (PZ), skupina v období minimálne od 4. septembra 2023 až doposiaľ za účelom získania finančného prospechu umožnila štátnym príslušníkom tretích krajín nelegálne zotrvať na území Slovenska, ako aj iných členských štátov Európskej únie.

Táto skupina vytvárala fiktívne podmienky pre naplnenie formálnych náležitostí k získaniu prechodného pobytu na území Slovenskej republiky pre štátnych príslušníkov tretích krajín, pochádzajúcich najmä zo Srbskej republiky a Severného Macedónska.

Tí následne po získaní predmetného pobytu vykonávali činnosti, ktoré boli v rozpore s účelom pobytu, o ktorý žiadali a ktorý im bol aj udelený.

Policajtovi sľúbili peniaze„Obvinené osoby v snahe umožniť nelegálne zotrvanie štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensku a v iných členských štátoch Európskej únie, požiadali príslušníka Policajného zboru, aby prostredníctvom svojho vplyvu pôsobil na ďalších policajtov, a tak zabezpečil bezproblémový priebeh v konaní o udelenie pobytu smerujúcom k úspešnému udeleniu prechodného pobytu cudzinca na území Slovenskej republiky,“ uviedla polícia s tým, že tento vplyv sa snažili vytvoriť napriek vedomosti, že doklady deklarujúce účel pobytu sú účelovo vytvorené.

Za túto činnosť príslušníkovi PZ sľúbili peniaze ako časť zo zisku za každého takto vybaveného cudzinca.

V prípade dokázania viny hrozí obvineným osobám za zločin prevádzačstva trest až osem rokov, za prečin nepriamej korupcie trest odňatia slobody na 5 rokov.

Viac k témam: Krimi, Nelegálna migrácia, Prevádzačstvo
Zdroj: SITA.sk - Policajti zadržali troch mužov, ktorí vybavovali pobyty pre štátnych príslušníkov tretích krajín © SITA Všetky práva vyhradené.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Reklama

Diskusia