Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka Hlohovca



Magazín

18. december 2012

Smer utrpel porážku. Hádzaná zvíťazila!

Hádzanári vymenili palubovku za rokovaciu sálu. Aj oni podporili Maynet v boji o športovú halu.

Smer utrpel porážku. Hádzaná zvíťazila!

Ubehla polovica volebného obdobia a nad všeobjímajúcim obrazom Petra Dvorana sa zmráka. To, o čom sa šepkalo iba v kuloároch, vyplavili na svetlo sveta najmä pohnuté udalosti posledného obdobia. Čoraz viac Hlohovčanov je presvedčených, že mesto v skutočnosti riadi niekto iný. Pri menovaní do funkcie primátor verejne ďakoval za podporu poslancovi národnej rady Ivanovi Vargovi. Teraz z rovnakého miesta tvrdí, že sa od osobných sporov svojho mecenáša dištancuje a háji záujmy všetkých ľudí. 

Po škandále s nemocnicou rozvírilo vody v Hlohovci i dianie okolo športovej haly. Areál pred štyrmi rokmi dostala do 20-ročného nájmu firma Maynet na čele s Mariánom Bobákom. Spoločnosť sa zamerala predovšetkým na podporu hádzanej a futbalu. Vzhľadom na havarijný stav prednostne zrekonštruovala najmä športovú halu. Začiatkom tohto roku jej mesto nájom vypovedalo. Firma nevybudovala niektoré časti komplexu, čím údajne hrubo porušila podmienky zmluvy.

Šéf spoločnosti však tvrdí, že veci sa majú inak. Podľa neho za výpoveďou stojí Ivan Varga. Poslanca totiž pred časom spájal s Bobákom biznis. Obchod skončil konfliktom a ich cesty sa rozišli. Dnes si bývalí spoločníci nevedia prísť na meno. Začala vojna, v ktorej každý z nich vytiahol vlastné zbrane. Podľa Bobáka, Varga využíva silné postavenie v meste a stranícku príslušnosť. Šéf Maynetu sa zas bráni cez svoje noviny a dobré meno hádzanej. 

Život v meste nesmie byť súkromným sporom

Ako odvetu Bobák vypustil lavínu kompromitujúcich tvrdení vrátane Vargovho vplyvu na hlavu mesta. Za medializované názory sa mu niekdajší partner odvďačil trestným oznámením. Narastajúci občiansky nepokoj pritlačil i samotného primátora. „Život v meste Hlohovec nie je a nesmie byť súkromným sporom. Nie je a nesmie byť o dobrej hádzanej a zlej poliklinike,“ vyhlásil a pridal i obľúbený evergreen o spájaní ľudí.

Faktom je, že do schvaľovania novej nájomnej zmluvy sa mesto príliš nehrnulo. Po niekoľkých odkladoch sa tak stalo až tesne pred vypršaním výpovednej lehoty na decembrovom zasadnutí poslancov. Účasťou poctili rokovanie i hádzanári, ktorí prišli Maynet podporiť. Vďaka početnému obecenstvu tak zastupiteľstvo nabralo úplne iné obrátky.

Chválite sa cudzím perím

Prvý do útoku vyštartoval Jozef Behul, ktorého sa dotkli Bobákove vyhlásenia v miestnych novinách. „Chválite sa cudzím perím. Všetko ste vybudovali za peniaze mesta, ktoré získalo z grantu ministerstva školstva za výdatnej pomoci poslanca inžiniera Vargu,“ uviedol a vyčíslil stavebné práce, ktorých takmer 170-tisícová suma pokryla výšku dotácie. Jeho slová zasiahli publikum natoľko, že športovci začali ihneď nesúhlasne burácať.

„Chcem ubezpečiť, že za klub poslancov strany Smer-SD máme záujem zachovať a podporovať hádzanú v spolupráci so spoločnosťou Maynet, ale za štandardných a obojstranne výhodných podmienok,“ dodal Behul a navrhol uzavrieť  zmluvu na športovú halu len na 5-ročné obdobie. Podľa poslanca by malo mesto poskytnúť dlhodobý nájom iba na pozemky týkajúce sa budúcich investícií.

Takéto firmy si treba vážiť, nie ničiť!

Brat šéfa dotknutej firmy Miroslav Bobák obvinil svojho predrečníka, že do zastupiteľstva ťahá politiku a háji záujmy jednej osoby. Maynet podľa neho zveľadil cudzí majetok a prispel k rozvoju športu i kultúry. Zvlášť vyzdvihol rozrastajúcu sa členskú základňu, prinavrátenie ženskej hádzanej či koncerty. „Takéto firmy si treba vážiť a priťahovať, nie ničiť!“ dodal, za čo ho publikum odmenilo potleskom.

Všetkým zdar, hádzanej zvlášť!

Behulov výstup vyprovokoval aj Patrika Voltmanna. „Investície do športovej haly sa blížia k sume 800-tisíc eur,“ ozrejmil poslanec, ktorý je zároveň stavebník i dlhoročný hádzanár. Vargove údajné zásluhy označil za klamstvo. Ako ďalej uviedol, celú vec, vrátane projektu si zabezpečil Maynet sám. „Smer na čele s vaším lokálnym guru urobil všetky kroky, aby tá zmluva nebola,“ nešetril ostrými slovami nezávislý zástupca. Na rozbehnutej vlne sa zviezol i Milan Domaracký. Ten, ako nadšený fanúšik, zožal sympatie obecenstva najmä záverečným pokrikom: „Všetkým zdar, hádzanej zvlášť!“

Hlasovanie nakoniec dopadlo v prospech Maynetu, ktorý dosiahol 20-ročnú nájomnú zmluvu. Miestna základňa Smeru sa otriasla v základoch. Behula totiž žiaden stranícky kolega nepodporil. Naprázdno vyšli i dve firmy, ktoré sa o areál zaujímali. V jednej z nich figuruje ako spoločník miestny gastropodnikateľ Vladimír Krajčovič.

Tento boj však nebol iba víťazstvom jedného športu. Je to jasný signál nesúhlasu. Hlohovčania sa už nechcú iba nečinne prizerať. A tentoraz skutočne dokázali, že tlak verejnosti zmôže viac ako politické tričká.  

Zvukový záznam z rokovania MsZ


Galéria k článku




Diskusia k článku (26)


Podobné témy
Poslanci rozhodnú o osude športovej haly
Poslanci rozhodnú o osude športovej haly
Hádzanári bijú na poplach. Vystrieda spoločnosť Maynet na Zábraní nový nájomca?


Diskusia k článku (26 komentárov) »

26 komentárov


 1. gravatar

  A teraz sa treba pozrieť na primátorove zámery s aquaparkom, či čo to má byť.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Milan, Ty si ale paplulista :-D

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Po tomto mestskom zastupitelstve uz zostava len jedno: Pan primator, majte v sebe trosku sudnosti a hned odstupte!!!

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  je smutne ze clovek na stare kolena, MUSÍ zo seba robit idiota, klamára a ritolizaca :(

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  Prepáčte, ale ten prejav primátora je otrasný. Ako rečník v domove dôchodcov, povedzme, ale ako primátor??? Trau-ma-ti-zujú, poloklinike, bla bla bla. To kto mu napísal príhovor? Ivan? Komédia v priamom prenose za peniaze nás všetkých.

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Mal pech, že sa nasilu chcel zbaviť hovorkyne. Mohol ju niekde zašiť. Teraz mu hovorca chýba. Keď zrušil post hovorcu, zdá sa že znovu tak rýchlo nemôže zamestnať hovorcu. Pravdepodobne už vie o čo prišiel, napr. minimálne o blízkeho človeka, čo mu je k ruke. ... Má šikovných ľudí na úrade, čo prácu hovorcu čiastočne zastúpia, lenže potom ho tade-kade prenasledujú za ich odmeny. Hneď na začiatku vykročil ľavou nohou do funkcie.

   Príspevok je reakciou na "Mirec"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    To akože zastupiteľstvo by namiesto neho viedla hovorkyňa? To kde si videl takú sprostosť? On vôbec v takejto funkcii nemá čo robiť. Nemá vzdelanie ani vystupovanie. Robia a rozhodujú za neho iní. Má najvyšší plat a ešte musí dávať vysoké odmeny iným, lebo robia všetko za neho. Mohli sme si zaplatiť plyšového maskota - takého, čo pobehuje medzi divákmi na hokeji a bolo by to to isté a ešte lacnejšie. Najlepšie mu ide zabávať publikum, v tom je macher. Viď: "Ideme k hlavnému bodu tohoto sporu ..."

    Príspevok je reakciou na "asi nie"

    Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

    • gravatar

     je to tu cele smiesne hovorite tu o vplyve jednej osoby na primatora ale treba si uvedomit kto vplyva na fraštačanov kto na hadzanarov komu vadi ze televizia nevysiela to co by chceli ze televizia nebola na jeho koncorocnej after party ked tam bola vysmiata TA3 a nebol tam primator a ani niektori poslanci a preco by tam mali byt asi nemali nic do modra alebo -chceli by ste odvolat primatora lebo nie je vzdelany chceli by ste bytove hospodarstvo lebo sa tam robia vraj machinacie co by ste ale hlavne chceli je moc v meste ktoru ste bohuzel stratili chybnymi rozhodnutiami a tym mi z toho vyplyva ze chcete rozhodovat o peniazoch mesta no boh nas opatruj od tohoto... potom ked budu frastacania nezavisli tak uverim vasim myslienkam ale nie ste tak je to cele fraska komedia a podvrh -ci hovori sa -ty si ale po...papulista

     Príspevok je reakciou na "asi áno"

     Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

     • gravatar

      Ad čvarga.Kto tu chce rozhodovať o peniazoch a robiť.machinácie? Ako nazvať žonglovania s mostom cez Váh,ktorý aj ta nič nevyrieši ? - raz je odhado - vaný náklad 2,74 mil eur,potom 3,47 mil eur,no ak by došlo k jeho realizácii,nebude dosť ani 5 mil.Ďalší plán vybudovať plaváreň za 5 mil eur - pôvodne na pôžičku mesta. Ďalej audit verejného osvetlenia,ktoré už vyšlo na 1O tis.eur,ak by došlo k realizácii nákladov na sústavu verej.osvetlenia,bude potrebné investovať 1 394 000 eur.Je verejné osvetlenie v takom stave,že treba takú sumu obetovať.Nie je na tom horšie vodovodná sieť v Hlohovci ? Ďalšia položka .non stop prevádzaný generel dopravy mestom - za pos - ledných 5 rokov vyplatených 5O tisíc eur.Zlepšil sa doprava mestom ? Podľa môjho názoru tu dochádza k šafáreniu peniazmi mesta,teda aj nás.

      Príspevok je reakciou na "cvarga"


     • gravatar

      ti ktori najviac kričia,o odvolani primatora ...ja nemam slov načo to pisat ved vidite čo kto spravil pre mesto Hlohovec ...Hlohovec nikdy nemal dobreho primatora...tunelara a rozkradača a pritakavača a ten kto sa tam teraz tlači a vidi že ešte sa da niečo uchmatnut, o akych projektoch to vravite ved vy ked robite niečo taketo musite si dat krat 2 aby ste mohli niekoho dalšieho podplatit,alebo to dat niekomu vybavit takže dana stavba sa vam predraži a ste tam kde ste boli ...či tam bude mocny Ivan alebo alebo hocikto iny vždy to tak je ...

      Príspevok je reakciou na "cvarga"


  • gravatar

   Nefandím mu, ale má z časti pravdu. Minimálne v tej poloklinike, pretože ak si niekto zráta, koľko tam ostalo ambulancií (pokiaľ by nebral do úvahy diagnostické centrum a i. neambulantné zariadenia), tak už je to asi len polovica pôvodného stavu. Čvarga ostane čvargou bez ohľadu na to, či sa jej/mu nejaký kšeft podaril alebo nepodaril. Domorackého vyjadrenie nechápem, veď zastupiteľstvo malo za posledný rok nejaké právne školenie, okrem toho má mesto právne oddelenie, a počas zasadnutia niekto spomenul, že im pomáha aj nejaká firma či advokátska kancelária, tak načo nejakého právnička, ktorý by im to vysvetlil? SMER tuneluje cez ZMOS takmer celé Slovensko a účasť pár hádzanárov na zastupiteľstve to nevyrieši. Pod. ako s PPC sa to neskôr pokúsia "vybrať" niekde inde.

   Príspevok je reakciou na "Mirec"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Nemyslim že väčšina zvas nema pravdu každy znas ma tu svoju...len si treba uvedomit že Hc ovladaju finančne skupiny dokonca aj ti ktory najviac kričia a obhajuju hadzanu a polokliniku a pod veci čo sa tu rozpredali svojim kamaratom a rodinnym prislušnikom patria niekde ,najviac ma dorazilo aky su uvedomeli Hlohovčania prosim dajte si 2+2 dokopy a zbadate kto skym je spojeni...

  Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.