Lekáreň Hlohovec
Hlohovec
Pravá stránka HlohovcaMagazín

4. september 2014

Firma žiada od mesta vysoké odškodné. Poslanec našiel spôsob obrany

Až na 160-tisíc vyčíslila stavebná firma ušlý zisk a škodu za to, že nemôže rekonštruovať Vinohradskú ulicu.

Firma žiada od mesta vysoké odškodné. Poslanec našiel spôsob obrany

Zmätok pri schvaľovaní rozpočtu môže mať drahú dohru. Stavebná firma žiada zaplatiť vzniknutú škodu a hrozí súdom.

Takmer 160-tisíc eur chce ako náhradu za ušlý zisk a vynaložené náklady firma Ing. Marián Sahul STAVEKO za to, že nemôže pokračovať v rekonštrukcii Vinohradskej ulice. Na štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva to oznámil poslancom primátor Peter Dvoran.

Miliónovú rekonštrukciu schválili poslanci ešte v decembri minulého roku. Návrh rozpočtu so 740-tisícovým úverom sa však už vtedy niektorým nepáčil. Patrik Voltmann upozornil na to, že v predchádzajúcich obdobiach sa peniaze na rekonštrukcie ulíc vždy našli v rozpočte a prípadnú pôžičku by si predstavoval využiť zmysluplnejšie. Nezávislý poslanec navrhol, aby si mesto úver nezobralo a zvyšné peniaze využilo na opravu strechy zámku, ktorú medzičasom nariadil krajský pamiatkový ústav.

Primátor nesúhlasil a investíciu aj s pôžičkou viackrát obhajoval. Samotné hlasovanie o Voltmannovom návrhu prebehlo chaoticky. Dvoran nezopakoval znenie, a tak niektorí poslanci nevedeli, o čom vlastne hlasujú. Väčšina sa zdržala.

Na výčitku, že ide o zmätočné hlasovanie, Dvoran nereagoval. „Je to absolútna ignorácia nás ako poslancov,“ rozhorčil sa Voltmann a na protest opustil rokovaciu sálu priamo počas zasadnutia.

Nezávislý poslanec sa však nevzdal a podobný návrh predniesol aj na júnovom zastupiteľstve. Tentoraz sa väčšina kolegov priklonila k jeho názoru, že rekonštrukcia Vinohradskej ulice nie je prioritou mesta. Zároveň odporučili primátorovi bezodkladne informovať firmu STAVEKO o prijatom uznesení a z neho vyplývajúcich právnych dôsledkoch.

Firma, ktorá už realizovala v meste zákazky za milióny eur, odpovedala prostredníctvom advokátov. Tí vyzvali mesto na plnenie pôvodnej zmluvy a neskôr žiadali do päť dní zaplatiť ušlý zisk. Ak k tomu nedôjde, pôjdu so žalobou na súd.

Napriek tomu, že právnici zmluvnej kancelárie vyhodnotili hrozbu žaloby ako reálnu a opodstatnenú, Patrik Voltmann na mimoriadnom zasadnutí predniesol ďalšiu možnosť obrany mesta. Podľa jeho informácií víťaz tendra neoprávnene využil pri verejnom obstarávaní meno odborne spôsobilej osoby.

Ing. Patrik Meliš čestným prehlásením deklaroval, že žiadnym spôsobom nespolupracoval s firmou STAVEKO pri projekte rekonštrukcie Vinohradskej ulice. Napriek tomu bol uvedený v podkladoch stavebnej firmy ako odborný garant.

Podľa Voltmanna môže úrad pre verejné obstarávanie zrušiť zmluvu v prípade, ak uchádzač uviedol nepravdivé údaje. Za podvod by mu naviac hrozili ďalšie sankcie. Práve v tom vidí poslanec najväčšiu možnosť, ako uspieť proti pohľadávke.

Zastupiteľstvo nakoniec jednohlasne odporučilo primátorovi preveriť pravdivosť dokumentov predložených firmou STAVEKO pri uchádzaní sa o zákazku.

Video zo zasadnutia:Článok bol zobrazený 6495x
Diskusia k článku (19)Diskusia k článku (19 komentárov) »

19 komentárov


 1. gravatar

  Čo myslíte,prečo primátor tak vehementne obhajoval a presadzoval rekonštrukciu ? Čo si myslíte o tom,že / možno už povedať podvodníckej / firme vymáhať ušlý zisk ide právnicka firma,ktorá vlaste zastupuje MÚ ? Nie je to konflikt záujmov ? Pán primátor,stačí sa vyspovedať a hriechy sú zahladené ?

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 2. gravatar

  Tak ten pravnik najskor povie, ze o tom vedia a potom, ze to su nove skutocnosti a vsetci sa tvaria, ze o nicom nevedeli? To co je za hru toto? Ved to aj decko vidi ako klamu

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 3. gravatar

  Pán primátor a za čo ste to chceli ten vysoký plat? Za toto? Veď vy ste úplne nekompetentný! Vám keby dali nahradiť všetku škodu, tak ju nesplatia ani vaše vnúčence. Tak vy si vymyslíte nezmyselnú a predraženú akciu a potom ešte chcete zadarmo vyplatiť firme ušlý zisk, keď vám niekto klepne po prstoch? To už vážne presahuje všetky hranice. Tie ste prekročili aj s tým svojím zástupcom, keď ste si zvýšili plat, ale toto už je vážne na defenestráciu. To vy takto chránite naše peniaze a ešte máte drzosť oháňať sa sľubmi poslancov? No mať tu bližšie misu, tak to asi pustím.

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   Nesúhlasím s narábaním verejných financií mesta nie podľa zákona, ale pochybujem, že ten nápad bol z primátorovej hlavy. A pre Absurdistan: Mesto nie je súkromná firma.

   Príspevok je reakciou na "Mám dosť"

   Hodnotenie (0%): Nesúhlasím Súhlasím

   • gravatar

    Vážne? To znamená, že keď mesto nie je súkromná firma, tak sa nemusí chovať hospodárne? Ja si dokonca myslím, že keď mesto nenarába s prostriedkami získanými zo svojeho podnikania, ale s prostriedkami, ktoré vybrala od občanov na daniach, tak je tzv. "verejná ruka" a musí sa chovať ešte hospodárnejšie než súkromná firma. Keď si podnikateľ svojou neschopnosťou položí vlastnú firmu, tak je to jeho vec. Keď primátor a jeho suita rozhadzuje verejné peniaze (ktoré boli ešte nedávno naše), tak to nie je iba jeho vec.

    Príspevok je reakciou na "čestný občan"

    Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 4. gravatar

  zaujmy riesi externa pravnicka firma, ktoru platime my obcania tohto mesta ??? Ak uhadnes moje meno nechcem ta, ale ak ho neuhadnes vezmem ta...

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 5. gravatar

  A teraz si predstavte takú modelovú situáciu. Ste majiteľom súkromnej firmy a riaditeľovi dávate cca 4000 eur mesačne. Ten má ešte zástupcu, lebo to sa patrí mať a tomu dávate takú polovicu. Ďalšej vysokopostavenej tiež asi toľko. Každý mesiac platíte externej právnickej firme 1000 euro paušálik, lebo vaše firemné právne oddelenie, kde zamestnávate vedúceho a ďalších X ľudí, nejako nestíha. Aby toho nebolo málo, tak im každý rok dáte odmeny, aby toľko nefňukali, že musia tie brožúrky nosiť. Potom jedného dňa príde navoňaný dopis od právnikov inej firmy, že zaplať 160 000 euro, lebo bububu. Síce sme pre teba nič neurobili, ale mohli sme! Zaplať teda za vzduch. Tak si poviete, že veď mám vo firme samých JUDr. a PUDr., ktorých si roky futrujem, obchádzam si ich, sú to také lásky moje, no veď oni a ony sa určite do toho zahryznú a niečo vymyslia. Konečne budú môcť ukázať, že mi za tie prachy stoja. nie? A veruže hej! Dali hlávky peniazmi pomazané dokopy a vymysleli. Musíš platiť! Externý právnik s kadenciou AK vzor 58 sype zákony a zvyklosti. Sám najvyšší si spomenie na sľuby, ktoré vám oňahdy dal a zaprisahá sa aj na kríž Michalského kostola, že on len dobre chce, ale nedá sa inak. No neuverili by ste im? Keď im toľko dávate a tak hojne ich motivujete? Veď to neni možné, aby sa toľkí mýlili. No a potom vám nejaký kamarát za 50 euro poradí, ako poslať právnikov do preč a ešte tak, že by boli radi, keby ten navoňaný dopis nikdy nebol. Čo by ste urobili s takým vedúcim a ostatnými pomocníkmi? V novembri si spomeňte.

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 6. gravatar

  Primátor obhajuje firmu,nie mesto.Právnik tiež bojuje za firmu,dáva sprosté príklady ala : ako keď si postavíte dom na pôžičku,prepíšete ho na manželku a potom firmu vypoviete - myslím si,že ten právnik sa tiež nevyznamenal - nikto nič ešte nepostavil a určite ešte nemala výdavky ohladne rekonštrukcie.Hovorí sa, že to je právnicka firma cára ivana. Naviac,vraj cez podarenú firmu to mala realizovať parta,ktorá vytvorila bunker na Hollého, primátor je vraj zainteresovaný v spoločnosti Garáže / bunker /.Apropo : je to iba náhoda, že právnikov otec je šéfom okr.úradu ?

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

  • gravatar

   právnik hovorí o prevedení domu na frajerku, nie manželku (9:25)... je obchodný právnik, má skúsenosti, asi vie, že za istých okolností je možné do ohraničeného času majetok vymáhať od dlžníka, aj keď sa prevedie na rodinných príslušníkov... mesto by sa malo poobzerať po inej advokátskej kancelárii, pretože keď právnik v priebehu pol hodiny zmení názor, ktorý obhajuje pár mesiacov, či už na základe telefonátov alebo niečoho iného, asi nie je najlepšia voľba pre záujmy mesta

   Príspevok je reakciou na "k špinavostiam okolo Vinohradskej"

   Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 7. gravatar

  A ešte niečo o tých vzťahoch s obchodnými partnermi, o ktorých píšete. Firma Staveko si prišla počas niekoľkých rokov na krásne peniaze od mesta Hlohovec. Stačí si pozrieť faktúry a sú to naozaj milióny eur, ktoré fakturovala. Ukážte mi jednu firmu, ktorá sa k vám takto zachová, keď s vami dlhodobo spolupracuje a zarobí na vás hromadu peňazí. Keď má ešte perspektívu s vami spolupracovať a zarábať na vás ďalej. Toto celé je úplne o niečom inom.

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 8. gravatar
  Kat

  Na čo to zase jaké tunele vyrabaju na tom urade? Ešte som nevidel aby stavebnej firme niekto zaplatil ušlý zisk v tomto štate,ked sa zakazka zrušila pred tým ako začali práce. Jedine že by to mali už v tej zmluve pripravené a keby tam mali taku klauzulu ja by som ako primator takuto zmluvu nepodpísal s takymto znením. Jedine že by sa dopredu všetko premyslelo. Maximalnne maju narok na už preukazatelne vynaložené náklady za zmarenie zakazky. Aj tak treba 6% zaplatiť sudu z celkovej sumy. čo je dosť, len tak zaplatiť na verímboha.No uvidíme kam to bude smerovať.

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím

 9. gravatar

  Nechápem čo tu všetci teraz lamentujete a vypisujete. Keď boli volby primátora ....kde ste všetci v tedy boli? Vy sami ste si ho zvolili. Stačí keď Dvoran,Domorak a iný trošku na ulici pozdravia,niekde sa ukážu a niečo nasľubujú a hneď majú vaše hlasy a potom sa tu sťažujete a chcete niečo riešiť keď je neskoro. Teraz v novembri to máte možnosť zmeniť....som zvedavý aká bude účasť na volbách.

  Hodnotenie (+83%): Nesúhlasím Súhlasím

 10. gravatar

  Advokátska kancelária zastupujúca mesto Hlohovec, má uzavreté 3 zmluvy na poskytovanie právnych služieb a to :MsÚ, Bytové hospodárstvo a VaTS v čiastkach po 1200 Eur mesačne. To znamená 43 tis Eur ročne. Túto zárobkovú činnosť odobril terajší primátor.Zástupca adv.kancelárie s kamennou tvárou prišiel " požehnať" vyplatenie akejsi sankcie za podvodné správanie sa dodávateľskej organizácii. Podrobnosti na videu. A čo tak vyjadrenie sa adv. kancelárie k realizácii zákazky tou istou dodávateľskou organizáciou týkajúcej sa parkoviska. Nie je to ten istý scenár s uvedením do omylu, keď pri tendri bola uvedená osoba odborne spôsobila , ktorú dodávateľská organizácia v čase "tendrovania" nemala ? Čo na túto skutočnosť odpovie primátor, prípadne právne oddelenie MsÚ ? Alebo je to TABU ? Čakáme .

  Hodnotenie (+100%): Nesúhlasím Súhlasím


Pridať komentár

Prispievajte do diskusií ako prihlásený užívateľ.